Atla Tedavi ( Hipoterapi) Nedir?

20.10.2016 19:58

Atlarla yapılan tedavi nedir? Ne tür hastalıkların tedavisi için uygulanır?

Günümüzde özellikle çocuklar için uygulanan ve rahatsızlığın durumuna göre etkili olan bir tedavi yöntemi Hipoterapi; At eşliğinde yapılan zihinsel, duyusal ve fiziksel bozuklukların fonksiyonel olarak iyileşmesini sağlamak amacıyla atın hareketlerinden yararlanılan bir tedavi yöntemidir. Atların yapmış olduğu hareketler hastalar üzerinde birçok açıdan fayda sağlar. Hastaların motor planlamalarını yapabilmeleri, duyu sistemlerini kullanabilmeleri ve günlük yaşam becerilerini destekleyen sistemlerin uyarılmasında atın hareketlerinden yardım alınır. Hipoterapi tedavisi süresince hastalığın durumuna göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır;

• Teröpatik Binicilik


Terapötik binicilik tedavisi çoğunlukla esnekliğini kaybetmiş, denge sağlamada güçlük çeken ya da kaslarında kuvvet kaybı yaşayan hastalar için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Atların vücudunda gözlenen hareketler tıpkı insanların yürümesine benzer. Bu sebeple ata binerken insan yürüyüşüne benzer bir durum gözlenir. Teröpatik binicilik sadece kişinin fiziksel gelişimine katkı sağlamakla kalmaz. Hayvanlar ile kurulan iletişimin olumlu etkilerinin yanı sıra, etrafında bulunan diğer insanlar ile sosyal hayatının canlılık kazanmasında etkili olur. Böylece kişi kendini hem psikolojik hem de fiziksel açıdan daha iyi hisseder.

• Terapötik Sürücülük

Çoğunlukla tekerlekli sandalye kullanan kişilere uygulanan bir tedavi çeşididir. Hastaların zihinsel, fiziksel ve duygusal açıdan güçlenmesine yardımcı olan ve son senelerin gitgide yaygınlaşan bir tedavi yöntemidir. Kişilerin engelli arabaları ya da tekerlekli sandalyeleri, bir ata veya midilliye bağlanır. Bu yöntemle sürücülük eğitimi verilir. Bu tedavi yöntemi yükseklik korkusu olan, obezite hastası ya da eyer üzerinde oturmada güçlük çeken hastalar için de uygundur.

• Terapötik Vaulting

Terapötik biniciliğin daha dinamik biçimde yapıldığı tedavi yöntemidir. Atın sırtında dengede durmaya dayanan bir sistemle eğitim verilir. Yeme bozuklukları, hafif fiziksel bozukluklar ve anksiyete bu yöntemle tedavi edilir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

komik aile:)
komik aile:) 3668 kişi izledi