Çiftçi Karıncalar İle Tanışın

26.11.2016 19:43

Çiftçilik geçmişleri insanların bile eskiye dayanıyor...

Münih Üniversitesi’nde görevli araştırmacıların yapmış oldukları ve Nature dergisinde yayınlanmış bir çalışmaya göre, Fiji Adaları’nda yaşayan bir karınca türü doğada bulunan bitkileri yalnızca toplamakla kalmıyor, aynı zamanda çiftçilik de yapıyor.

Daha önce yürütülen çalışmalarda, karıncaların beslenmek adına mantarları topladıkları biliniyordu. Bu çalışmada ilk kez, böceklerin bitki yetiştirebildikleri de gösterilmiş oldu. Philidris nagasau Karıncaları, Squamellaria türünden altı farklı bitkiye ait meyvelerden aldıkları çekirdekleri, ağaç kovuklarının içine yerleştirerek ekim yapıyor, dışkılarıyla gübreliyor ve dahası ektikleri bitkilerin gelişimini takip ediyorlar.

Araştırmacılar, doğada bulunan böceklerin ve yetiştirdikleri ürünlerin evrimsel geçmişini tekrardan incelediklerinde, böceklerin çiftçilik geçmişlerinin, 3 milyon sene öncesine kadar dayandığını ve bunun tarihte bugüne kadar bilinen en gelişmiş çiftçiler olan insan ırkının ortaya çıkmasından da çok önce gerçekleştiği sonucuna vardılar. Squamellaria cinsi bitkiler, çoğunlukla başka tür bitkilerin üzerinde yetişmeleriyle bilinirler. Diğer bitkilerden destek alırlar ancak su ve besin ihtiyaçlarını kendileri karşılarlar. Bu sebeple ağaçlara zarar vermezler.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi egitilir mi? :)
kedi egitilir mi? :) 3297 kişi izledi