Evcil Hayvan Sahiplerinin Hakları Nelerdir?

09.06.2016 19:54

Evcil hayvanı olan kiracıların ne gibi haklara sahip olduğunu biliyor muydunuz?

• Bir apartmana evcil hayvanınızla birlikte kiracı olarak taşınacağınız ya da evde evcil hayvanınızla yaşıyorken “tahliye davası” veya “engellenme” durumunda;

Hakkınızda bir tahliye davası açılması durumunda bakmanız gereken ilk şey ‘apartman yönetim planı’dır. Apartman yönetim planınızı tapu sicil dairelerinde bulunan gayrimenkul işlem dosyalarında ya da belediyelerde bulabilirsiniz. Eğer apartman yönetim planınızda ‘evde hayvan yasaktır’ gibi bir ibare yer almıyorsa size karşı açılan tahliye davasında karşı tarafın aleyhinize yapabileceği bir şey yoktur. Çünkü hayvan besleyerek herhangi bir apartman kuralınızı ihlal etmemişsinizdir.

• Apartman Yönetim Planı’nızda ‘hayvan beslemek yasaktır’ maddesi yoksa kimse bir şey yapamaz;


Apartman genel kurulu kararıyla evcil hayvanınızın evden çıkarılmasına dair karar verildiyse bile yönetim kurulunun sizin hayvanınıza dokunmaya asla hakkı yoktur. Eğer bu konuyla alakalı olarak apartmana zabıta çağırılırsa zabıtanın yapabileceği şey hijyen problemi varsa çevreye verilen rahatsızlıktan ötürü size ceza kesmektir. Evcil hayvanınızın küçüklüğü ya da büyüklüğü apartman yönetim planında ‘hayvan beslemek yasaktır’ maddesi yer almadığı sürece önemsizdir. Ancak evcil hayvan, sahibi tarafından özellikle etrafa saldırgan şekilde yetiştirildiyse, apartman yönetimi planında hayvan beslemeye yönelik bir yasak olmamasına rağmen evcil hayvan, sahibinin elinden alınabilir ve evcil hayvan sahibine karşı açılan dava kiracı kişinin aleyhine sonuçlanabilir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

hepsi birbirinden güzel..
hepsi birbirinden güzel.. 3531 kişi izledi