Evcil Hayvanlar İçin Yolculuk Sırasında Hayat Kurtaracak Tavsiyeler

02.08.2016 19:27

Seyahate çıkarken evcil hayvanınızın kimliğini de yanınıza almayı unutmayın...

• Kimlik Kontrolü

Eğer yabancı bir ülkeye seyahat ediyorsanız, tıpkı sizin olduğu gibi evcil hayvanınızın da bir kimliği/pasaportu olması gerekiyor. Pet Travel Scheme (PETS)sistemini kullanan ülkelere seyahat etmek için evcil hayvanınızın kimliği, aşıları, mikroçip numarası ve veteriner onay imzasının yer aldığı pasaportunu yanınızda bulundurmanız gerekiyor.

• Veteriner Kontrollerinizi Aksatmayın

Seyahate çıkmadan evvel bir veteriner kliniğine uğrayarak evcil hayvanınızın sağlık durumunun iyi olduğundan ve aşılarının tam yapıldığından emin olursanız tatilinizi rahatça yapabilirsiniz. Kimi aşıların etkisini göstermesi için seyahatten 3 hafta önce yapılması gerektiğinden, seyahat gününden bir süre önce veteriner hekim kontrolünü gerçekleştirmeniz gerekebilir.

• Yolculuk Öncesi İlaç Kullanımı

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), uçuş süresince denge ve nefes komplikasyonları yaşamamaları adına evcil hayvanların ilaç almamış olmalarını öneriyor. İlaç kullanımına alternatif olması açısından uzmanlar yolculuk öncesinde evcil hayvanınızı biraz yorarak yolculuk boyunca uyumasını sağlamanın daha sağlıklı bir yöntem olabileceğini belirtiyor.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

Tembel kedi su içiyor
Tembel kedi su içiyor 3497 kişi izledi