Hayvan Dostlarımızı Neden Araç İçinde Yalnız Bırakmamalıyız?

11.08.2016 23:41

Bu durumun, hayvan dostlarımızın ölüme dahi sebep olabileceğini unutmayın...

Yaz aylarında hepimizin şikayet ettiği ‘terleme’, aslında vücudumuzun sıcağa karşı bir korunma yöntemidir. Köpekler, dillerini dışarı çıkarıp nefes alırken dilin üzerindeki tükürüğün buharlaşması ile akciğerlerinden serinlemeye çalışırlar. Kedi dostlarımız ise tüylerini yalayarak buharlaşan tükürükleri sayesinde serinlerler. Fakat bizler yine de yolculuklar sırasında hayvan dostlarımızı arabada tek başlarına bırakmaya ne yazık ki devam ederiz.

Bu durumun hayvanlara verdiği zararın farkında olan Floridalı yetkililer konuya el atmışlar. “Unattended Persons and Animals in Motor Vehicles” belirlenen koşullar altında, bir kişi ya da hayvanı kurtarma ile ilgili motorlu bir araca verilecek hasarı hukuki sorumluluk altından çıkarmış. “Bu gibi bir durumda ya 911’i ya da kolluk kuvvetini çağırın ve müdahale ederek hayvanı kurtarın” sloganı ile yola çıkmışlar.

Biz de bu uygulamanın ülkemizde yaygınlaşmasını tüm kalbimizle diliyoruz. Çünkü her sene çok sayıda hayvan park edilmiş bir aracın içerisinde bırakılarak sıcaktan ölmeye mahkum ediliyor. Siz siz olun, ne sebeple olursa olsun hayvan dostunuzu park halindeki aracınızın içinde kilitli bırakmayın. İşiniz çok kısa sürecek bile olsa onu muhakkak gölgede ve güvenli bir yere bırakmaya özen gösterin.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

Tembel kedi su içiyor
Tembel kedi su içiyor 3518 kişi izledi