Karıncaların Tehlikeli Güven Çemberi

18.10.2016 23:02

Ölüm çemberi de denilen bu olayın sebebinin ne olduğunu biliyor muydunuz?

Karıncaların kalabalık sürüler şeklinde bir çember oluşturarak döndüğü videolara denk gelmiş olabilirsiniz. Belki de bu çemberlerden birini sokakta yürürken gördüğünüz fakat bu çemberin nedeninin tabiatın en ilginç olaylarında biri olabileceğini hiç aklınızdan geçirmediniz.

Karıncalar, bilhassa kısmen kör olan asker ve işçi karıncalar, “standart ability” olarak solda sağda gezindikleri tüm süre boyunca arkalarında “feromon” izleri bırakırlar. Aynı koloniye ait diğer karıncalar da bırakılan bu feromon izlerini takip ederek, hem yiyecek kaynakları ve tehlikeli bölgeler gibi noktalara ulaşımı sağlarlar hem de yuvalarını bulurlar. Bir tür iç navigasyon sistemi olan bu feromon takibinin detayı olarak da birçok karıncanın üzerinden geçtiği feromon izleri yoğunlaşır. Yoğun feromon çok daha fazla karıncayı kendisine çeker.

Ancak bu yeteneğin nadiren de olsa hata verebildiği bazı bir durumlar vardır. Kolonisine ait olan her bir karıncaya sonsuz güvenen karıncalar, yönünü kaybeden bir karıncanın izlerini takip etmeye başlar ve diğer tüm karıncaların da eklenmesiyle bir sarmal şeklinde kendi etraflarında dönmeye başlarlar. Bu takip öyle bir hal alır ki saatlerce bir çember şeklinde dönüp duran karıncalar yorgunluktan sırayla ölmeye başlarlar. Çembere katılan ve bazen sayıları binleri bulan karıncalar, tüm koloni ölene kadar hemen önündeki karıncayı takip eder ve bu ölüm çemberinden kurtulamaz.

https://www.youtube.com/watch?v=mA37cb10WMU

 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi egitilir mi? :)
kedi egitilir mi? :) 3262 kişi izledi