Yarasalar Görebiliyor Mu?

11.10.2016 22:30

Bildiklerinizi unutmaya hazır olun...

Yarasalar çıkardıkları seslerin nesnelerden yansıması (ekolokasyon) yardımıyla karanlıkta yönlerini bulan ve bu şekilde avlanabilen canlılardır. Ancak bu durum, yarasaların göremediği anlamına da gelmez.

Bu şehir efsanesinin aksine yarasaların kör olmadıkları hatta koşullara bağlı olarak kimi zaman avlanmak için görüş yeteneklerini kullanmayı tercih ettikleri araştırmacılar tarafından ortaya konmuş bir gerçektir. Bunun yanı sıra böcek avlamak yerine meyve nektarı içmeyi tercih eden pek çok meyve yarasası, ses yansımasını hiç kullanmazlar. Bu yarasa türleri özellikle keskin bir görüş yeteneğine sahiptir ve bazıları mor ötesi ışığı bile görebilirler.

“Bat Conservation International” (Uluslararası Yarasa Koruma) görevlilerine göre tabiatta en az 1300 yarasa türü bulunmakta ve bu türler böcekle, bitkiyle ve kanla (tüm Latin Amerika türleri) beslenenler olarak üç farklı gruba ayrılmakta.

Farklı yarasa türlerinde, pek çok farklı görsel yetenek evrimleşmiştir. Örneğin, PLOS ONE ‘da yayımlanan 2009 senesine ait bir çalışma sonucuna göre Orta ve Güney Amerika’dan iki tür, Seba’nın kısa kuyruklu yarasaları (Carollia perspicillata) ve Palla’nın uzun dilli yarasaları (Glossophaga soricina) renkleri algılamalarını ve gün ışığında görmelerini sağlayan görsel reseptörlere sahiptirler. Hatta bu reseptörlerden bazıları, bu tür yarasaların insanların görebildiği ışık spektrumunun ötesindeki mor ötesi ışığı görmelerini de sağlıyor.

Bu iki türün de, bitkilerle beslendiğini ve çiçeklerin çoğunluğunun mor ötesi dalgalar yaydığını göz önünde bulundurursak, bu özelliğin bir hayli işe yarar olduğunu söyleyebiliriz. Uzun dilli yarasalar, tıpkı sinek kuşları gibi meyve nektarıyla, kısa kuyruklu yarasalar ise çeşitli bitki, böcek ve meyvelerle beslenirler. (Bunların yanı sıra UV görme yeteneğine sahip olan farklı yarasa türleri de sonrasında keşfedilmiştir.)
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

hepsi birbirinden güzel..
hepsi birbirinden güzel.. 3522 kişi izledi