Afrika Mahmuzlu Kaplumbağası (Geochelone sulcata)

26.07.2016 19:43

Bu dev kaplumbağa türünün özelliklerini birlikte yakından inceleyelim...

Afrika Mahmuzlu Kaplumbağaları Afrika’da Sahra çölünün güney sınırında, Moritanya ve Senegal’den Doğu Mali’ye, Sudan ve Etiyopya’dan Kızıldeniz boyunca Eritre’ye kadar yayılış gösterir. Kuru savanlar, çöl kenarları, tropik savanlar ve otsu alanlar doğal habitatlarını oluşturur. Bu kaplumbağa türleri birbirlerine karşı bir hayli agresiftirler. Yaşadıkları bu agresyon yumurtadan çıktıkları andan itibaren başlar. Mahmuzlar ile birbirlerine vurmak erkekler arasında en yaygın görülen davranıştır.

Afrika Mahmuzlu Kaplumbağaları tünel kazmaktan çok hoşlanırlar. Çok aktif ve güçlü hayvanlardır. Havalar ne zaman onlar için soğuk ya da sıcak olsa, kazıkları tünellere çekilirler. Bu tünellerde saatlerde kalarak vücutlarında oluşan su kaybını minimuma indirirler. Gün doğumunda ya da alacakaranlıkta daha aktif olan bu kaplumbağalar genel olarak gecenin serinliğinden sonra düşen vücut ısılarını yükseltmek için gündüz saatlerinde güneşlenirler.

Kabukları oval, yassı ve geniştir. Arka ayaklarında mahmuzları bulunur. Ölçülü bir kafa yapısına sahip bu kaplumbağa türü için dışardan bakıldığında cinsiyet ayrımı yapmak bir hayli zordur. Afrika Mahmuzlu Kaplumbağaları, Aldabra ve Galapagos kaplumbağalarından sonra dünyadaki en büyük üçüncü kaplumbağa türüdür.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar