Afrika Mahmuzlu Kaplumbağası

30.01.2017 19:32

Afrika Mahmuzlu Kaplumbağa türünün özelliklerini yakından inceleyelim...

Afrika Mahmuzlu Kaplumbağa türü çoğunlukla kuru savanlar, çöl kenarları, tropik savanlar ve otsul alanlarda yaşamlarını sürdürürler. Sahra Çölü, Doğu Mali, Moritanya, Senegal ve Sudan topraklarında rastlanabilirler. Kendi türüne karşı oldukça agresif bir yapıdadır ve bu agresyon doğdukları andan itibaren görülebilir. Bu türe ait erkeklerin mahmuzları ile birbirlerinin üzerine hamle yaptıkları ve birbirlerine vurdukları sıkça görülür.

Afrika Mahmuzlu Kaplumbağaları Aldabra ve Galapagos kaplumbağalarından sonra bilinen üçüncü büyük kaplumbağa türüdür. Etiyopya, Niger ve Mali’deki nüfusları her gün giderek daha fazla azalmaktadır. Senegal’deki nüfusları ise hala sınırdadır fakat çölleşme ve otlakların tüketimi Afrika Mahmuzlu Kaplumbağalarının bu alandan uzaklaşmasına sebep olmaktadır.

Bu türe ait kaplumbağalar çok iyi birer tünel kazıcıdır. Bir hayli güçlü ve aktif bir tür olan bu kaplumbağalar sıcaklıklar arttığında kazıkları tünellere saklanarak kendilerini sıcak havanın olumsuz etkilerinden korurlar. Bu tünellerde saatler boyunca kalabildikleri bilinmektedir. Gün doğumunda ve alacakaranlık saatlerinde daha aktif olurlar.

Sert kabukları geniş, yassı ve ovaldir. Mahmuzları arka ayaklarında bulunur. Ölçülü bir kafa şekilleri vardır. Dışardan baktığınızda erkek ve dişi ayrımı pek kolay yapılamaz.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

Tembel kedi su içiyor
Tembel kedi su içiyor 3544 kişi izledi