Benekli Kaplumbağa (Emys orbicularis)

26.07.2016 23:48

Ülkemizde de bulunan bu kaplumbağa türünün özelliklerini yakından inceleyelim...

Sınıfı: Sürüngenler

Takımı: Kaplumbağalar

Ailesi: Bataklık ve Nehir Kaplumbağaları

Cinsi: Bataklık ve Nehir Kaplumbağası

Türü: Emys orbicularis

Türkçe Adı: Benekli Kaplumbağa

Parktaki Lokasyonu: Tropik Merkez

Uzunluk: 19-25 cm

Bir Batındaki Yavru Sayısı: 3-12 yumurta

Ergenlik Yaşı: 5-6 yaş

Yiyecekleri: Balık, kurbağa ve sucul böcekler

Yaşam Süresi: 15 -40

Gebelik Süresi: 90-100 gün

Üreme Sezonu: Nisan -Mayıs

Benekli Kaplumbağalar Güney ve Orta Avrupa’da, Batı Asya’da ve Kuzey Afrika’da görülürler. Karadeniz sahilleri dışında da Türkiye’nin her tarafındaki temiz ve soğuk olan bütün kaynak sularında yaygın olarak bulunurlar. Suyun temiz oluşuna gösterge bir kaplumbağa türüdür. Asıl besin kaynakları kurbağa, balık ve sucul böceklerdir.

Sırt bölgelerinin kabuk rengi kahverengimsi ve siyahımsıdır. Bunun üzerinde küçük çizgiler ya da sarımsı noktalar bulunur. Karın bölgesinin kabuk rengi ise siyahtan sarıya farklılık gösterir. Kuyrukta, boyunda ve bacakta sarı benekleri vardır. Göz bebekleri dişilerde sarı, erkeklerdeyse portakal rengindedir. Boyun üzeri ya da bacaklar benekli veya küçük sarımsı noktalıdır. Alacakaranlıkta aktif olurlar. Soğukkanlı hayvanlar oldukları bilinmektedir. Kışın kış uykusuna yatarak, bu mevsimi su dibinde geçirirler.

Dişi bir Benekli Kaplumbağa, 3-12 civarında yumurtayı bulunduğu su kenarındaki sahile kazdığı 10 cm derinliğindeki çukura bırakır. Yumurtalar 3 ay içerisinde açılır. Bu yumurtalar 30 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda dişi, 25 derecenin altındaki sıcaklıklarda erkek embriyoları oluştururlar.

 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

komik aile:)
komik aile:) 3472 kişi izledi