Kaplumbağalar Ne Yer?

08.11.2016 23:59

Kaplumbağaların yemekten hoşlandıkları besinler hangileri?

Kaplumbağalar su ve kara kaplumbağası olarak farklı şekillerde beslenirler. Kara kaplumbağaları otçul olduğundan et yemezler. Su kaplumbağaları ise etçil olduklarından et türleri ile beslenebilirler. Bu canlılar çok obur olduklarından, ne verirseniz yiyecektirler. Ancak kafalarının büyüklüğünde besin vermeniz doymaları için yeterli olacaktır. Bu besinleri az miktarlarda fakat sıkça vermelisiniz. Kaplumbağanız yavru ise günde 3, yetişkin ise yazın 2, kışın ise bir defa verebilirsiniz. Besinlerin oda sıcaklığında verilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca yemedikleri artık besinleri sudan sifonla temizlemelisiniz. Besinlerini bir saat içerisinde bitirecek kadar koymaya özen gösterin. Ayrıca hazır yemleri de tek başına vermemeye çalışın.

Kaplumbağanıza üzerine vitamin ve kalsiyum eklenmiş tatlı su balıklarından verebilirsiniz. Özellikle de taze alabalıkla beslenmeyi çok severler. Ayrıca un kurdu ve kurutulmuş karides sevdikleri besinler arasındadır. İştahlarını açmak adına kurtçuklardan faydalanabilirsiniz. Kurtçukları yavru kaplumbağaların beslemesi için de kullanabilirsiniz. Bağırsakları için uygun olan minik çubuklar şeklinde hazırlanmış yemler de seçenekleriniz arasında olabilir. Haftada 3 ve 5 adet arasında, içerisinde vitamin ilavesi olan yemlerde verilebilir.

Yağlı ve mayalı olan besinlerden uzak durmalısınız. Kaplumbağa yavruları daha çok et ile beslenmekten hoşlanırken, ergen olanlar ise sebze ağırlıklı beslenmekten hoşlanırlar. Bilinenin tersine ergen kaplumbağaların yavru kaplumbağalardan çok daha fazla kalsiyuma ihtiyaçları vardır. Fakat genel olarak da kaplumbağaların yaşamları boyunca kalsiyum almaları gerekir. Bu sebeple tatlı su balıkları, yumurta beyazı ve sebze verilmesi gerekir. Bu besinleri hazır olarak satılan yemlerle de giderebilirsiniz. Bu şekilde kaplumbağanızın vitamin ihtiyacını da karşılamış olursunuz. Ara sıra kaplumbağanıza vitamin ABD3E karışımından da verebilirsiniz.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

cok egleniyorlar:))
cok egleniyorlar:)) 3739 kişi izledi