Kaplumbağalar Neden Kabuklarına Saklanırlar?

25.10.2016 19:41

Ağır hareket eden kaplumbağalar için en güvenli yer kendi kabuklarının içidir...

Kabuk yapısı ile birçok bilim adamının kafasını meşgul etmiş olan bu hayvanın geçmişinin 40 milyon olduğu düşünülüyordu fakat yeni bulgular kaplumbağa türünün yaşının tam 260 milyon yıl olduğunu ortaya çıkardı.

Kalsiyum fosfor olan bu kabuk pek çok yönden insan kemiğinin yapısı ile benzerlik gösteriyor. Çok sert olan bu yapılar bazı kaplumbağalarda keratin eksikliğine bağlı olarak yumuşak olabiliyor. İster yumuşak olsun ister sert, bütün kaplumbağaların zaman zaman kabuklarının içine saklandıkları herkes tarafından biliniyor.

Kaplumbağaların kabuklarının içine kaçma sebebi ise saklanma ve kamuflajdır. Kendisine saldırmayı düşünen bir canlı hissettiğinde veya kendinin güvende hissetmediği zamanlarda hemen kendini kabuğu içine çekerek doğal bir koruma ortamı oluştururlar. Oldukça yavaş hareket eden hayvanlar olan bu canlılar kolay kolay kendilerini koruyacak bir yer bulamazlar. Bu gibi durumlarda kendilerini koruyabilecekleri en yakın ve en güvenli yer kendi kabuklarıdır. Kaplumbağaların kabukları ise doğumlarından evvel sırt kemiklerinin sertleşmesi ve ardından omuz kemikleri ile kaynaşması sonucunda oluşur.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

hepsi birbirinden güzel..
hepsi birbirinden güzel.. 3659 kişi izledi