Kaplumbağalarda Beslenme

04.01.2017 20:31

Kaplumbağalar hem otobur, hem de etobur canlılardır...

Kaplumbağa beslenmesinde ilk olarak bilmeniz gereken şey genç kaplumbağaların etobur bir hayvan türü olduğudur. Kaplumbağalar yaşları ilerledikçe hem etle hem de otla beslenmeye başlarlar. Tüketmeyi sevdikleri besin sayısı oldukça fazladır ancak siz elinizde birkaç çeşit besin bulundurursanız bunları belirli aralıklarla dönüşümlü olarak kaplumbağanıza verebilirsiniz. Çok çeşitli beslenme şekli uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

Ana beslenme için evcil hayvan dükkanlarında satılan hazır pelet kaplumbağa yemlerinden satın alabilir, buna ek olarak kaplumbağanızın beslenme rutinine tuz oranı düşürülmüş kedi maması, çilek, yapraklı sebzeler, çeşitli su otları, küçük balıkları, ezilmiş sinek, karides ya da sivrisinek larvası ekleyebilirsiniz.

Besleme konusunda kara kaplumbağaları ve su kaplumbağaları arasındaki farkları göz önünde bulundurmaya da muhakkak dikkat edin. Su kaplumbağalarının yemek yiyebilmek adına kendilerini suyun altına sokmalarına ihtiyaçları vardır. Aksi halde kuruyarak ölebilirler. Bu durumda ilk önce kurumaktan mı yoksa açlıktan mı öldükleri henüz daha bilinmese de iki durumda da bu kaplumbağanıza verebileceğiniz en büyük zararlardan biri olacaktır. Her şekilde kaplumbağanızın ihtiyaç duyduğunda girebileceği bir suyu olduğundan ve boğulmamak adına dışarı çıkmak için tırmanabileceği bir yükseltisi bulunduğundan mutlaka emin olun.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

tanrı hata yapmaz!!!
tanrı hata yapmaz!!! 3573 kişi izledi