Böcek İlacı Kediler İçin Zararlı Mı?

09.09.2016 19:25

Böcek ilacı ve diğer tüm kimyasal maddeler kediler için zehirleyici olabilir…

Kedilerin en sık karşılaştıkları ev kazalarından bir tanesi de zehirlenmelerdir. Bu zehirlenmelerin büyük bir çoğunluğu da böcek veya diğer haşerelere karşı kullanılan maddeler sebebiyle gerçekleşir. Bu sebeple zehirlenmelerin önüne geçmek için öncelikle böcek ilacı ve diğer her türlü kimyasal maddeyi kesinlikle kedilerinizin ulaşamayacakları yerlerde saklamanız gerekir. Söz konusu köpekler ise bu tür malzemeleri yüksek bir yerde saklamak köpeğin ulaşamaması için yeterli bir önlem olacaktır. Ancak köpeklerden farklı olarak kediler her yere zıplayabilir, tırmanabilirler. Yani kullandığınız kimyasal maddeleri kedinizin kapağını açamayacağı dolaplarda saklamanız en doğrusu olacaktır.

Evinizi çeşitli haşerelere karşı ilaçlatacaksanız ilk olarak kedinizi mutlaka evden uzaklaştırmalısınız. Hatta kedinizi bir yakınınıza emanet etmeniz ve ilaçlamanın üzerinden birkaç gün geçtikten sonra eve geri almanız çok daha garanti olur. Önemli bir noktayı da belirtmeden geçmeyelim; kediler ilaçla zehirlenerek ölmüş fare ya da böcekleri yediklerinde de zehirlenebilirler. Bu sebeple kedinizin yememesi için ilaçlamanın ardından bu ölülerin de temizlenmesi gereklidir.

Kedinizin yanında eve böcek ilacı sıkmanız çoğu zaman dostunuzun zehirlenmesine sebep olmaz. Ancak bu hiçbir zaman zehirlenmeyeceği anlamına da gelmez. Ayrıca böcek ilacının yanı sıra diğer tüm spreyler de kedileri çokça rahatsız eder ve başta solunum yolu hastalıkları olmak üzere çeşitli sağlık problemlerinin oluşumuna da yol açabilir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

alaylılar:)
alaylılar:) 3498 kişi izledi