Calico Kedisi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

09.10.2016 20:29

Calico kedisi, sanıldığı gibi bir kedi türü değildir...

Calico kedisi, zannedildiği gibi bir kedi türünü değil bir kedi tüy rengi şablonunu tanımlamaktadır ve bu durum tüm dünyada kırka yakın kedi tüyünde görülebilmektedir. Calico kedisi, çoğunluğu beyaz olan tüylerin üzerindeki siyah ve sarı lekeli kedilerin rengini tanımlamakta kullanılan bir tabirdir.

Bu renge sahip kedilerle ilgili çok ilginç bir bilgi mevcut; Calico kedilerinin %80 ile %90 kadarının dişi oldukları uzmanlar tarafından belirtiliyor. Amerika’da Calico kedisi olarak bilinen bu kedilere İngiltere’de ise “Tortoise Shell” ve “Beyaz” deniliyor. Bu kedilerin çoğunluğunun dişi olmasının nedeni ise kedilerde cinsiyeti belirleyen kromozomlarla ilgili… Kedilerin tüy rengini belirleyen X kromozomları, dişi kedilerde iki adet bulunuyor. Oysa erkek kedilerde bir X bir de Y kromozomu bulunmakta ve Y kromozomunda herhangi bir renk özelliği yok. Çok nadir olarak XXY kromozomlarına sahip olan erkek kediler de dünyaya gelebiliyor. Ancak erkek Calico kedilerinin büyük bir çoğunluğunun da kısır olduğu biliniyor.

Yazımızı sizlerle son bir bilgi paylaşarak bitirelim; Calico kedisi olarak tanımlanan tüy rengi şablonu ülkemize ait iki farklı kedi türü olan Van ve Ankara kedilerinde de oldukça sık görülebiliyor.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar