Dişi Kediler Neden Popolarını Kaldırır?

06.04.2017 17:29

Bu çiftleşme döneminde olduklarının bir göstergesidir...

Kediler sizlerin de bildiği üzere memeli canlılardır ve yılın belirli dönemlerinde kızgınlık sürecine girerler, bu dönem içerisinde de çiftleşerek çoğalırlar. Kediler ortalama 6-7 aylık olduklarında çiftleşmeye hazır hale gelirler ve 6-7 aylık civarındaki bir dişi kedi çiftleşmediği takdirde 21 günde bir kızgınlık dönemine girer. Bu dönemde dişi kedilerin en çok sergiledikleri davranışlardan bir tanesi popolarını havaya kaldırmaktır. Bu hareket erkek kedilere çiftleşmeye hazır olduklarının mesajını verir.

Bu harekete uzmanlar tarafından “lordoz pozisyonu” adı verilmiştir. Lordoz pozisyonu olarak adlandırılan bu hareket, flörtleşmenin ardından dişi kediler tarafından sergileniyor ve erkek kediler dişi kedinin kendisiyle çiftleşmek istediğini bu şekilde anlayabiliyorlar. Ancak etrafta bir erkek olmaması, dişi kedilerin bu hareketi sergilemesine engel olmuyor. Evde beslenen dişi kediler de bir çiftleşme yaşanacak olmasa bile temas edildiklerinde bu davranışı sergileyebiliyorlar.

Son olarak hatırlatmadan geçmeyelim; eğer kedinizin kızgınlık döneminde sergilediği davranışlarından rahatsızsanız bunu gidermenin en doğru yolu kedinizi ya çiftleştirmek ya da kısırlaştırmaktır. Yavrulara bakamayacağınızı düşünüyor ve kedinizi çiftleştirmek istemiyorsanız da muhakkak bir veteriner hekimden bilgi alarak kısırlaştırma işlemini göz önünde bulundurmalısınız. Bu şekilde hem doğacak yavruların kötü bir hayat yaşamasını engelleyecek hem de kedinizin daha uzun ömürlü ve sağlıklı olmasını sağlayacaksınız.

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

Tembel kedi su içiyor
Tembel kedi su içiyor 3555 kişi izledi