Evini Bir Kedi İle Paylaşanların Bilmesi Gerekenler

23.11.2016 22:58

Kedi beslemenin büyük bir sorumluluk olduğunu unutmayın...

1-Eğer bir kedi ile yaşamınızı paylaşmaya karar verdiyseniz maddi bakımdan da bu sorumluluğu kaldırabiliyor olmanız gerekli. Şimdiden uyaralım; maaşınızın belirli bir bölümünü kedi dostunuzun masrafları için ayırmak zorunda kalacaksınız. Ve bu türden bir masrafı asla ama asla ikinci plana atmazsınız.

2-Onun canınız istediğinde vazgeçebileceğiniz bir eşya olmadığını aklınızdan çıkarmayın! Hayatınızda ne gibi değişiklikler olursa olsun( hamilelik, evlilik, hastalık) bu minik sevimli canlının hep sizinle olması gerektiğini göz önünde bulundurun.

3- Dostunuza karşı asla ilgisiz davranmayın. Çünkü onunla yaşamınızı paylaşmaya siz karar verdiniz ve onun su, mama gibi bir ihtiyaçları dışında çok önemli bir gereksinimi daha var; Sevgi! Eve geldiğinizde suyunu, mamasını ve dostunuzun bakımını ihmal etmemelisiniz. Günün belirli bir kısmında onunla ilgilenmelisiniz ve eğer sizinle oynamak istiyorsa onu geri çevirmemelisiniz.

4-Kedi dostunuzun güvenliği için evinizde belirli tedbirleri almalısınız. Pencerelerinize, minik dostunuzun düşmemişi adına muhakkak sineklik taktırmalısınız.

5- Eğer uzun tüylere sahip bir kediniz varsa tüylerini her gün düzenli olarak mutlaka taramalısınız. Bazı kedi dostlarımızın gözlerinde de gün içerisinde akıntı oluşur. Eğer sizin de böyle bir kediniz varsa gözlerini muhakkak temizlemelisiniz.

6- Veteriner hekim kontrollerini kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Kedinizin sağlığı için İç-dış parazit aşılarını ve uygulamasını aksatmamalısınız.

7- Seyahatlerinizi kedi dostunuza göre planlamanız gerektiğiniz de unutmayın. Dostunuz bu seyahate gelebilecek mi? Eğer gelecekse, gidilecek olan yer ona da uygun mu? Yoksa güvenilir bir yakınınıza mı emanet etmelisiniz? Kendi çocuğunuzu emanet edemeyeceğiniz birine hayvan dostunuzu da asla emanet etmeyin!

8-Kedi dostunuz için mutlaka bir aşı karnesi edinin.

9- Kedi dostlarımız oldukça tiziz ve temiz hayvanlardır. Olağan dışı bir durum olmadıkça onu yıkamayın.

10- Kedi dostunuzu kızgınlık dönemlerinde çiftleştirebileceğiniz sağlıklı başka bir kedi dostunuz yok ise kedinizin sağlığı için onu kısırlaştırmanız gerekecektir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar