Kedi Salyası Zararlı Mıdır?

13.07.2016 18:34

Sağlıklı bir kedinin salyası insana ya da başka bir hayvana zarar vermez...

Aslında kedi salyasının zararlı olup olmadığı tamamen kedinin genel sağlık durumu ile bağlantılıdır. Yani genel sağlık durumunda bir sorun olmayan kedinin salyası da zararlı değildir. Bir kedinin salyasının başka bir hayvana ya da insana zarar verebilmesi için kedinin hasta olması gerekir. Veteriner kontrolleri ve aşıları düzenli olarak yapılan kedilerin bulaşıcı hastalık taşıma ihtimali de yoktur.

Kedilerdeki çoğu bulaşıcı hastalığın insanlara geçmediği de bilinmektedir. Fakat az sayıda istisnalar da vardır; kuduz hastalığı gibi… Kuduz hastalığı ülkemizde de artık neredeyse tamamen ortadan kalmıştır ve aşılı kedilerde kuduz hastalığı görülme olasılığı yoktur. Yeri gelmişken belirtelim; ülkemizde belediyeler sokak köpek ve kedilerini yakalayıp aşılar ve yeniden yaşadıkları bölgelere bırakırlar. Yani bu da sokaktaki kedi ve köpeklerin de kuduz hastalığına karşı aşılı oldukları anlamına gelir.

Kedilerde salya akıntısı normal bir durum olarak kabul edilmez; yani sağlıklı kedinin ağzından salya akmaz. Kedilerde salya akıntısı viral enfeksiyonların ya da mide bulantısının habercisi olabilir. Bu sebeple eğer kedinizin yoğun şekilde salya akıntısı varsa yapmanız gereken şey hemen bir veteriner hekime başvurmaktır.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

alaylılar:)
alaylılar:) 3591 kişi izledi