Kedi Tırmığından Kuduz Bulaşır Mı?

06.02.2017 19:39

Bu çok düşük bir ihtimal olsa da hastaneye gidip muayene olmakta fayda var...

Kuduz mikrobunun bir hayvan insana bulaşabilmesi için vücut sıvılarının ya da kanda bir alışveriş yaşanması gerekir. Örneğin bir köpek ısırığında hayvanın salyası ile sizin kanınız temas ettiği için kudur mikrobunun bulaşması yüksek bir ihtimaldir. Ancak bir kedi tırmalamasından kuduz bulaşması için kedinin sizi tırmalamadan hemen önce patisini yalamış olması gerekir ki bu da oldukça düşük bir ihtimaldir.

Kuduz hastalığı günümüzde eskiye oranla çok daha az görülüyor. Ancak yine de evcil hayvan sahiplerinin kedi ve köpeklerini kuduz mikrobuna karşı muhakkak aşılatmaları gerekiyor. Günümüzde, çok basit ve kısa süreli bir işlem olan aşılama yoluyla kuduz hastalığına karşı tam bir koruma sağlanabiliyor.

Gelelim kedi tırmığından sonra yapılması gerekenlere… Eğer bir kedi tarafından tırmalandıysanız ilk olarak tırmalanan bölgeyi bol su ve sabunla yıkamanız gerekiyor. Bunun ardından yapılması gereken ise bir hastaneye giderek kuduz aşısına ihtiyacınızın olup olmadığını öğrenmek. Bazı durumlarda kuduz aşısına gerek duyulmasa da kedi tırmığı sonrası tetanoz aşının yapılması gerekebiliyor.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi egitilir mi? :)
kedi egitilir mi? :) 3083 kişi izledi