Kediler Kendilerini Temizlemeyi Neden Bırakır?

09.04.2017 13:34

Kedilerin kendilerini yalamayı bırakmalarının altında yatan başlıca sebep susuzluktur...

Kedilerin kendilerini yalamamalarının, yani temizlememelerinin ilk sebeplerinden bir tanesi yaşadıkları susuzluktur. Eğer bir kedi her gün yeterli miktarda sıvı almıyorsa ya da kusma, ishal gibi bir rahatsızlık yaşıyorsa vücutta meydana gelen sıvı kaybından ötürü tükürük salgılayamaz hale gelecektir. Yaz mevsiminde sokak kedilerinin çoğunlukla kirli olmalarının sebebi de yaşadıkları susuzluktur. Siz de yeri gelmişken yaklaşmakta olan yaz mevsiminde kapımızın önüne bir kap su koymayı asla ihmal etmeyin.

Kedilerin kendilerini yalamamalarının bir diğer sebebi de çektikleri bir ağrı ya da acı olabilir. Bir rahatsızlıktan ötürü ağrı ya da acı çeken kediler de kendilerini yalamayı bırakırlar. Eğer sizin kediniz de su tükettiği halde kendini yalamayı bıraktıysa bu bir rahatsızlığı olduğu anlamına gelebilir. Böyle bir durumda yapılacak en doğru şey kedinizi bir veteriner kliniğine götürmeniz olacaktır.

Yaşlılık da kedilerin kendisini yalamayı bırakmalarına sebep olan bir diğer etkendir. Yaşlılık döneminde kedilerin aktivite oranları düşer ve artrit, romatizma gibi hastalıklar baş gösterir. Bu sebeple, yaşlı dostunuzun kendisini temizlemeyi bırakmış olması olağandışı bir durum değildir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

hepsi birbirinden güzel..
hepsi birbirinden güzel.. 3484 kişi izledi