Kediler Ne Zaman Yaşlanır?

22.01.2017 19:30

Kedimize kaç yaşından itibaren "yaşlı" diyebiliriz?

“Kedilere kaç yaşından sonra yaşlı diyebiliriz?” sorusunu yanıtlamadan evvel kedilerin ortalama yaşam sürelerinin kaç sene olduğunu bilmemiz gerekir. Kedilerin ortalama yaşam sürelerinin 14-15 sene civarında olduğu bilinmektedir. Kedilerin yaşlı olarak kabul edildikleri yaş ise 8’dir. Fakat 8 yaşındaki kediniz iyi bakıldıysa, iyi beslendiyse ve aşıları hiçbir zaman ihmal edilmediyse siz onu yaşlı olduğunu pek de anlamayabilirsiniz.

Kediler 8 yaşından itibaren yaşlı kabul edilmeye başlansa da yaşlılık belirtilerini 11 yaş civarında göstermeye başlarlar. Bu yaşlarda kedilerde daha az yeme, daha çok uyuma, yüksek yerlere çıkmada zorlanma, daha az hareket etme, işitme ve görme kaybı gibi belirtiler gözlemlenebilir. Eğer siz de 8 yaşından büyük kedinizde bu gibi belirtiler gözlemliyorsanız sebebinin yaşlılık olduğundan emin olabilirsiniz.

Kedinizin yavruluktan itibaren aşılarını ihmal etmemeniz, doğru beslenmesini sağlayarak kilo almasını engellemeniz, düzenli veteriner hekim muayenesinden geçirmeniz, genel olarak iyi bakmanız ve onu çok sevmeniz dostunuzun ömrünü de önemli ölçüde uzatacaktır.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

cok egleniyorlar:))
cok egleniyorlar:)) 3541 kişi izledi