Kediler Nede Yalanır?

22.12.2016 21:24

Yalnızca temizlik için olduğunu düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz...

Kedi dostlarımız sizce kendini yalamaya niçin bu kadar uzun süreler harcıyor? Sebebi, sanıldığı gibi tek dertlerinin temizlenmek olmaması… Bu denli uzun süreler harcanan bu uğraşın altında yatan ve belki de sizin hiç bilmediğiniz başka nedenler da var. Sizin için madde madde sıraladık;

• İlk olarak kedilerin tüylerini yalamalarındaki sebep tüylerindeki yabancı cisimleri, kirleri ve parazitleri ayıklamak…

• Bunun yanı sıra kediler tükürüklerinde bulunan antiseptik maddeler sayesinde yaralarını sterilize ederek çok daha hızlı iyileşmelerini sağlarlar.

• Kediler biz insanlar tarafından mıncıklandıkları zamanlarda yalanarak insanlardan kendilerine bulaşan kokuyu yok ederler. Bunun sebebi elbette ki bizden tiksinmeleri değil, kedilerin en hayati iletişim araçlarından bir tanesinin koku olmasıdır. Bu sebeple de kedi dostlarımız kedi gibi kokmak zorundalar. Aksi halde, bu durum diğer kedilerin tepkisini çekebilir.

• Kediler yalayarak tüylerini düzleştirirler. Bu şekilde kendilerini hem sıcağa hem de soğuğa karşı korunmuş olurlar. Tüylerin karışmış olması kürklerinin izolasyon işlevini düşürür.

• Tüylerini açık havada yaladıklarında güneşten aldıkları D vitamini de artırmış olur.

• Bilim adamları ruhsal problemler yaşayan kedilerin de kendilerini yalamayı arttırdıklarını gözlemlemiş. Eğer bir kedi ilgi eksikliği yaşarsa, örneğin eve bir bebek ya da ikinci bir kedi gelirse, bir sebepten ötürü cezalandırılırsa veya bir yerde uzun süreler boyunca kapalı tutulursa hırsını kendini yalamaktan çıkarıyormuş. Aynı şekilde uzmanlar yaşlılığın da yalanmayı artıran bir etken olduğunu belirtiyorlar.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi egitilir mi? :)
kedi egitilir mi? :) 3136 kişi izledi