Kediler Neden Isırır?

18.02.2017 23:53

Bu davranışın altında birden çok sebep yatıyor olabilir...

Yavru kedi besleyen kişiler kedilerinin kendilerini ısırdığından sıkça şikayet ederler. Yavru kedilerde görülen bu davranışın sebebi yavruların dış dünyayı tanıma istemeleri ve kaşınan dişlerini kaşımaya çalışmalarıdır. Yavruların diş çıkarması sona erdiğinde ısırma da önemli ölçüde azalmaya başlayacaktır.

Kedilerde ısırma sebeplerinden bir diğeri de kedinin sevilmekten ve okşanmaktan hoşlanmaması olabilir. Kediler özellikle karın ve sırt bölgelerinin kaşınmasından pek fazla hoşlanmazlar ve eliniz kazayla oralara bir yerlere gittiğinde sert bir ısırık ile karşılaşabilirsiniz. Eğer kediniz her kaşıdığınızda sizi ısırıyorsa ne yazık bu davranışı sonsuza dek sonlandırmak zorundasınız demektir.

Kedilerin ısırmasında tahmin edilen son olası sebep de hayvanın çektiği acı ya da ağrıdır. Eğer kedinizin bir bölgesi ağrıyorsa ve siz severken yanlışlıkla o bölgeye dokunduysanız kediniz yine size bir ısırıkla tepki gösterecektir. Bu kesinlikle ciddiye alınması gereken bir durumdur çünkü altında önemli bir hastalık yatıyor olabilir. Bu sebeple kedinizi, sizi ısırdığı zaman daha dikkatle gözlemlemeyi ve eğer bir rahatsızlıktan şüpheleniyorsanız muayene ettirmeyi asla ihmal etmeyin.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

Tembel kedi su içiyor
Tembel kedi su içiyor 3517 kişi izledi