Kediler Tasma İle Gezdirilebilir Mi?

14.08.2016 23:24

Kedilerin dışarıda vakit geçirmeye bayıldıklarını biliyor muydunuz?

Kediler köpeklerin tersine eğitilmeye elverişli canlılar değillerdir. Çünkü kediler, köpeklerin aksine özgür ruhlu, bağımsız ve her şeyden önce kendi canlarının istediği yönde hareket eden canlılardır. Fakat bu kedilerin bazı koşullara da uyum sağlamayacağı anlamına gelmez. “Kedi tasma ile gezdirilir mi?” sorusunun cevabı da aslında kedilerin bu uyum sağlama becerilerinde gizlidir.

Kediler yazımızın başında da belirttiğimiz üzere özgür ruhlu canlılardır ve elbette ki dışarıda olmaya bayılırlar. Ancak çoğu kedi sahibi, özellikle de büyük şehirlerde ve apartmanlarda yaşayanlar, kedilerinin dışarı çıkmasına izin verebilme şansına sahip değildir. Veya bu şansa sahip olsalar dahi kedilerinin kaybolabileceği ya da başına çeşitli kazalar gelebileceği endişesiyle kıymetli dostlarını dışarı salmazlar. Bu arada yeri gelmişken belirtelim; son senelerde kedi bakımında git gide popülerleşmeye başlayan akıllı tasmalar kedilerin kaybolmasına da engel oluyor. Eğer kedinizin dışarı çıkmasını izin vermekten çekinmenizin sebebi kaybolma riski ise akıllı tasma ile bu problemi çözebilir ve kedinizin günün belli saatlerinde dışarıda vakit geçirmesine izin vererek daha mutlu bir kedi olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bir diğer yöntem olarak da kedinizi yavruluğundan itibaren göğüs tasmasına alıştırabilirsiniz. Türkiye’de çok fazla kullanılan bir yöntem olmamasına rağmen dünyada kedileri tasma ile gezdirmek köpek gezdirmek kadar rutin bir davranış. Yani kedi dostunuzu yavruyken göğüs tasmasına alıştırabilir ve günün belirli zamanlarında tasmasını takıp evinizin bahçesinde ya da bir parka götürerek gezmesini ve doğayla zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Kısacası kedi tasma ile gezdirilir mi sorusunun cevabı kesinlikle evet, fakat öncelikle bunun için kediyi tasmaya ve tasma ile dolaşmaya alıştırmak gerekiyor.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar