Kedilerde Diş Kırılması

15.10.2016 23:21

Kedilerde diş kırılmasını mutlaka ciddiye alınması gereken bir durumdur...

Eğer çok fazla kedi bakmamış bir kedi sahibiyseniz, yavru kedilerinizin dişini bir anda yerde bulmak elbette ki sizi korkutacaktır. Ancak aslında kedi yavrularının diş değiştirme dönemleri vardır. Bu dönemlerde kedi yavruları süt dişlerini dökerek yerlerine yaşamları boyunca kullanacakları dişleri çıkarırlar. Kedilerde diş dökülmeleri bu sebeple yavruluk dönemlerinde oldukça normaldir ve bu bir çeşit kırılma değildir. Ancak yetişkin bir kedide bu tip bir sorunla karşılaşıldığı durumda kedi kesinlikle bir veteriner kliniğine götürülmelidir.

Kedilerin çenelerine ya da ağız kısımlarına aldıkları darbeler sebebiyle dişleri kırılabilir. Bu gibi bir durumda da yine kedi kesinlikle veteriner hekime götürülmelidir. Zira kedinizin dişini kırabilecek çapta ciddi bir darbe alması beraberinde ciddi sağlık problemlerini de getirme riski taşır. Darbeler, kedilerde iç kanama başta olmak üzere pek çok hayati risk taşıyan problemlere neden olabilir. Bu sebeple kedinin dişi bir darbe sonucu kırıldıysa kedi mutlaka veteriner hekime götürülmeli ve detaylı bir muayeneden geçirilmesi sağlanmalıdır.

Kedilerde görülen diş çürümeleri de ileriki dönemlerde dişlerin kırılması ile sonuçlanabilir. Burada yeri gelmişken eklemeden geçmeyelim; Kedilerin dişlerinde meydana gelen bu tip sorunların tümü, başta yemek yeme olmak üzere bazı yaşamsal faaliyetlerine engel oluşturacaktır. Dolayısıyla yemek yemekte güçlük çeken bir kedinin sağlıklı olması da asla beklenemez.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

siz nasıl kalkıyorsunuz?:)
siz nasıl kalkıyorsunuz?:) 3575 kişi izledi