Kedilerde Görülen Amoeba Enfeksiyonu

04.08.2016 23:54

Bu hastalığın ana kaynağının insan olduğu bilinmektedir...

Amoeba enfeksiyonu adı verilen rahatsızlık genellikle tropikal ve subtropikal bölgelerde yaygın olarak görülür. Amipin, yiyecek ve içeceklerle bulaştığı bilinmektedir. Suda bulunan amip kistleri klorlamaya duyarlıdır. Yüksek ısıda ise ölürler. Amipin bulaşıcı formu ağız yoluyla hayvandan hayvana geçer. Taşıyıcı olan hayvanların dışkılarında bu kistlerden bulunur. Etkenin doğal kaynağı ise insandır ve köpek/kediler, insan dışkısı ile pislenmiş yiyecek ve suları tüketerek bu kistleri vücutlarına alırlar.

Belirtiler

Hastalığın kuluçka süresi 4-5 gün ile 1-4 ay arasında olabilir. Su ile bulaşan hastalık diğerine nazaran daha şiddetli seyreder. Kilo kaybı, iştahsızlık, kanlı ishal ve kusma bilinen belirtiler arasındadır. Bazen de bu hastalık hiçbir belirti göstermez. Hastalığın oluşumu genel olarak vücut direncinin düşmesi ile ortaya çıkar.

Tedavi ve Korunma Yöntemleri


Tedavi sırasında terasiklin ve metranidazol grubu ilaçlar kullanılır. 10 günlük tedavi yeterlidir. Mide asidinin kistler üzerinde etkisiz olduğu bilinmektedir. Hastalıktan korunmak adına içme ve temizlik suları 50 derecenin üzerinde ısıtılabilir. Hastalıktan korunmak için alınabilecek diğer önlemler ise şu şekildedir;

• Kediniz için temiz su kullanın
• Kedinizin yiyeceklerini diğer kedilerden uzak tutun
• Kedinizin mamasını güvenilir yerlerden satın alın
• Kedinizin su ve mama kaplarını insan dışkısı bulaşmış olma ihtimali olan sulardan kesinlikle uzak tutun.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

Tembel kedi su içiyor
Tembel kedi su içiyor 3549 kişi izledi