Kedilerde Görülen Gençlik Hastalığı Belirtileri

02.12.2016 19:56

Kedilerde görülen genlik hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Kedilerde Gençlik Hastalığı Nedir?

Kedilerde görülen gençlik hastalığı bir diğer ismiyle “panlökopeni” kediler için ölümcül etki yaratan rahatsızlıkların başında gelmektedir. Kedilerde görülen panlökopeni yavru kedilerde ve aşı olmayan yaşlı kedilerde şiddetli enfeksiyonlara sebep olan bulaşıcı bir hastalıktır.

Kedilerde gençlik hastalığına sebep olan virüs oda sıcaklığında bile 2 sene canlılığını koruyarak hayatta kalabilir. Bu hastalık kedilere çoğunlukla salgılar ve ağız yoluyla bulaşır. Bunların yanında nadiren de olsa idrar ve dışkı yolu ile de kedilere gençlik hastalığı bulaştığı görülebilir. Kedilerin bünyesine giren gençlik hastalığı virüsü, küçük dostunuzun gırtlağında ve ağzında bölünerek çoğalır. Ancak bu tip virüslerin etkilerini göstermeleri kedinin bağışıklık sisteminin ne denli güçlü ya da zayıf olduğu ile alakalı bir durumdur.

Kedilerde Görülen Gençlik Hastalığı Belirtileri


Kedilerin gençlik hastalığına yakalanmasıyla birlikte ortaya çıkan bazı belirtiler vardır. Bu belirtilerin görülmesi size kedinizin gençlik hastalığına yakalanmış olabileceği konusunda ipuçları verir. Kedilerde gençlik hastalığının en sık görülen belirtileri yüksek ateş, iştahsızlık, ishal ve kusma olarak ortaya çıkar. Hastalığın meydana geldiği 24 saat içerisinde ölüm olmadıysa bu belirtiler ortaya çıkar. Bunların yanı sıra kedinin gözlerinde ve yüzünde sararma, burundan gelen yoğun akıntı (genelde iltihaplı ve yeşil renkte olur) gençlik hastalığının diğer semptomları arasında yer almaktadır.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

hepsi birbirinden güzel..
hepsi birbirinden güzel.. 3555 kişi izledi