Kedilerde Görülen Gençlik Hastalığı Tedavisi

03.12.2016 20:34

Nasıl tedavi edilir? Alınabilecek önlemler nelerdir?

Kedilerde görülen gençlik hastalığı bağışıklık sisteminin güçlü ya da zayıf olması ile alakalı bir durumdur. Dengeli ve yeterli beslenen kedilerin bağışıklık sistemi de diğer kedilere nazaran daha güçlüdür. Bu noktada dengeli ve yeterli beslenen kedilerin gençlik hastalığına yakalanma riskleri de biraz daha düşüktür diyebiliriz.

Gençlik hastalığının tedavisi sırasında ilk önce hastalığın belirtilerinin tedavi edilmesi gerekir. İlk belirtilerden olan ishal ve kusma için uygun diyetler uygulanarak gerekirse serum takviyesi yapılmalıdır. Aynı şekilde kedilerde ortaya çıkan iştahsızlık ve yüksek ateş durumlarının da ortadan kaldırılması gerekir. Gençlik hastalığına yakalanan kedilerin yanında başka bir kedi bulunuyorsa mutlaka sağlıklı olan diğer kediler korunmalıdır. Bu hastalık bulaşıcı olduğu için o kedinin de rahatsızlanmaması için gerekli önlemleri almalısınız. Kedilerde görülen gençlik hastalığının tedavisi zordur ve de maliyeti yüksektir. Bu sebeple zamanında gereken tedbirleri alarak kedinizin bu rahatsızlığa yakalanmasına engel olmalısınız.

Kedilerin bebeklik dönemlerinden itibaren düzenli olarak aşılarının yaptırılması gerekir. Gençlik hastalığına karşı da yapılması gereken bazı aşıları vardır;

• İlk aşı kedinin 6-8 haftalık olduğu dönemde yapılır.

• Gençlik hastalığı için ikinci aşı 10-12 haftalık olduğu zaman yapılır.

• Gençlik hastalığı için üçüncü aşı kediler 4 aylık olduğu zaman yapılır.

• İlerleyen dönemlerde de kedilere gençlik aşısı düzenli aralıklarla her sene yapılır.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

tanrı hata yapmaz!!!
tanrı hata yapmaz!!! 3467 kişi izledi