Kedilerde Görülen Hipoglisemi

07.12.2016 19:55

Hipoglisemi nedir? Belirtileri nelerdir?

Kedilerde görülen hipoglisemi, diğer bir adıyla düşük kan şekeri, kanda bulunan glikoz seviyesinin ileri derecede düşmesi ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Kedilerde Hipoglisemi Nedenleri

Kedilerde görülen düşük kan şekeri rahatsızlığının iki ana sebebi vardır. Birinci sebep kedilerde görülen stres, ikinci sebep ise pankreastan aşırı insülin salgılanmasıdır. Hipoglisemi rahatsızlığı daha sık genç yaştaki kedilerde görülür. Genç yaştaki kedilerde sıkça görülmesinin sebebi ise beslenme yetersizlikleri, paraziter enfeksiyonlar ve hiperaktivitedir.

Kedilerde Hipoglisemi Belirtileri

Köpeklerde ve kedilerde görülebilen hastalıkların pek çok farklı belirtisi vardır. Kedilerde görülen düşük kan şekeri yani diğer bir adıyla hipogliseminin de belirtileri vardır;

• Düşük ateş
• İshal
• Kusma
• Titreme
• İlerleyen zamanlarda bayılma hipoglisemi hastalığının belirtileri arasında görülmektedir.

Kedinizde yukarıda sıralanan bu belirtilerden bir ya da bir kaçını görüyorsanız mutlaka bir veteriner kliniğine gitmelisiniz. Bu belirtiler düşük kan şekeri belirtisi olabileceği gibi başka rahatsızlıkların da belirtisi olabilir. Bunun için veteriner hekim muayenesi oldukça önemlidir. Tüm hastalıklarda erken teşhis hayati önem taşır. Bunu hiçbir zaman unutmamalı ve kedinizde farklı herhangi bir davranış gördüğünüz anda bir veteriner kliniğine götürmelisiniz.

Hipoglisemi rahatsızlığının nedeni rahatsızlığın önlenmesinde oldukça önemlidir. Eğer kedinizde fark edilen düşük kan şekerinin sebebi kedinizin aşırı hareketliliği ya da yetersiz beslenme ise önlenmesi oldukça kolaydır. Kedinizi düzenli şekilde besleyerek ve ağır bazı tip egzersizlerden uzak tutarak hipoglisemi hastalığına yakalanmasını önleyebilirsiniz.

Eğer hipogliseminin nedeni karaciğerin glikozu, glikojen halinde depolamasına engel olan ve şekerin besinlerden emilmesini engelleyen bir sebebe bağlı ise hipoglisemi kronik hale gelir ve ilerleyen dönemlerde hayati tehlikeye neden olabilir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

cok egleniyorlar:))
cok egleniyorlar:)) 3580 kişi izledi