Kedilerde Görülen Kış Depresyonu

01.01.2017 23:01

Bu durumla nasıl başa çıkabiliriz?

People’s Dispensary for Sick Animals adlı kuruluşta çalışan ve deneyimli bir veteriner hekim olan Dr. Elizabeth Colleran, evcil kedilerin aynı tıpkı bizler gibi kış aylarında depresyona girmeye meyilli olduklarını belirtiyor. Gün ışığından yaz aylarındaki gibi yararlanamamak en az bizler gibi kedi dostlarımızı da etkiliyor. Sıcaklıkların düşmesi ile yaşam tarzımızda meydana gelen, evin saat düzeninin değişmesi, gün ışığının azalması ve yaza ait tüm eğlencelerin bitmesi gibi değişiklikler minik dostlarımızı depresyona iten sebeplerden bazıları… O halde dostlarımızı kışın bu uzun karanlığından korumak için ne yapmalıyız? İşte evcil kedilerin yaşamını soğuk günlerde bir nebze olsun kolaylaştıracak ipuçları…

• İşe ya da okula gitmek üzere evden çıkarken perdeleri ya da evin bir lambasını açık bırakmanız kedinizin gün boyu karanlıkta kalmasını engeller.

• Eğer evde olmadığınız sürelerde tasarruf amaçlı doğalgazı kısıyorsanız kedinize siz evde yokken üşümeyeceği sıcak bir alan hazırlamanız doğru olacaktır. Bunun için evdeki battaniyelerden faydalanabilirsiniz.

• Yine kedinizin mama, su ve kum kabını bu sıcak alana yakın tutmayı unutmayın.

• Kedinizle kış aylarınla biraz daha ilgilenerek ve onunla oyunlar oynayarak bu karanlık ve uzun akşamlarda keyfinin yerine gelmesini sağlayabilirsiniz.

• Kış ayları yaşlı kediler için elbette daha riskli. Kireçlenme gibi yaşa bağlı rahatsızlıkların soğuk havalarda çok daha kolay oluşabileceğini unutmayın.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

siz nasıl kalkıyorsunuz?:)
siz nasıl kalkıyorsunuz?:) 3596 kişi izledi