Kedilerde Görülen Mantar Enfeksiyonu

08.09.2016 19:46

Kedilerde görülen mantar enfeksiyonu nedir? Belirtileri nelerdir?

Kedilerin en sık yakalandıkları mantar enfeksiyonu ‘trikofiti’dir. Bu mantar vakalarına Microsporum Canis trikofiti neden olur ve yalnızca kedilerde değil köpek ya da insan gibi pek çok türde de enfeksiyon oluşumuna yol açar.

Mantar enfeksiyonunun oldukça bulaşıcı olduğu bilinmektedir. Kediler, ya direkt enfeksiyon yaşayan hayvanlarla temas ederek ya da enfeksiyon yaşayan hayvanlarda kullanılmış olan kafes ya da fırça gibi malzemeler yoluyla enfeksiyonu kapabilirler. Mantar hastalığı genel olarak uzun tüylü ve genç kedilerde görülür. Genç kedilerde sık rastlanmasının sebebi ise bu kedilerin bağışıklık sistemlerinin henüz daha tam olarak gelişmemiş olmasıdır. Uzun tüylü kedilerin ise kendilerini yalamaları pek mümkün değildir ve derileri uzun tüyleri sebebiyle yeterli ölçüde güneş alamamaktadır. Güneşi sevmeyen mantar enfeksiyonu ise uzun tüylü kedilerde yaşama şansı bulur. Bunun yanı sıra daha önceleri herhangi bir deri hastalığı geçirmiş olmak, stres, zayıflık, hormon tedavisi görmek, beslenme bozuklukları gibi etkenler de hastalık riskini arttıran diğer faktörlerdendir.

Kızarıklık ve kaşıntı, kılların kırılması sonucu tüylerde meydana gelen dökülme ilk belirtilerdir. Zamanla tüylerin döküldüğü bu yerler birbirleriyle birleşerek büyürler. Bu rahatsızlığın lezyonları genel olarak başta, kulak diplerinde ve ayaklarda yuvarlak tüy döküntüleri şeklindedir görülür. Sporlar oldukça dayanıklıdır ve tedavi edilmedikleri takdirde 2 sene yaşayabilirler. Bunun yanı sıra mantar sporları ölü tüylerde yaşamadığından sağlıklı tüylere geçiş yaparak hızlı bir şekilde yayılırlar.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

Tembel kedi su içiyor
Tembel kedi su içiyor 3751 kişi izledi