Kedilerde Pire Sorunu

05.08.2016 23:58

Kedilerde pire sorunundan kurtulmak için yapmanız gerekenleri biliyor musunuz?

Özellikle evden dışarı çıkan kedilere pireler çok daha kolay bulaşabilir. Dışarda diğer hayvanlarla vakit geçiren ve temiz olmayan ortamlarda bulunan kedinizin eve pirelenmiş olarak dönebilir. Fakat bu durum evden çıkmayan bir kedinin pirelenmeyeceği anlamına da kesinlikle gelmiyor. Pireleri eve pantolon paçalarınızda ve ayakkabılarınızda taşıyarak siz de getirebilirsiniz. Kedinize bulaşan pireler bir haftada içinde 2 bin kadar büyük sayılara kolayca ulaşabilir.

Kedinizin dışarı çıkmasını engelleyemiyor ya da çıkmasına siz izin veriyorsanız, düzenli olarak pire kontrolü yapmanız gerekir. Genel kanının tersine pirelenme sadece yaz aylarında da gerçekleşmez. Hem evde kalan hem de dışarı çıkan kediler için sene boyunca kullanılmak üzere pire damlası uygulamalısınız. Pire damlasının etkisi genel olarak üç ay sürer. Kedinin yalayamayacağı bir yer olan ensesine, derisiyle iyice temas edecek şekilde uygulanmalıdır.

Tedavi

Eğer ne yapacağınızı bilemiyorsanız üzülmeyin; Pire tedavisi oldukça kolaydır. Pire damlaları bulaşmış pirelerin kedinizden uzaklaşmasını sağlayacaktır. Fakat böyle bir durumda problemin tekrarlamaması için, evinizdeki bulaşmış pirelerden de kurtulmanız gerekir. Genellikle pireler halı, battaniye, yorgan, pike gibi tüylü şeylere musallat olduklarından evinizde ki bu tür eşyaları yüksek ısıda iyice temizlemelisiniz.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

hepsi birbirinden güzel..
hepsi birbirinden güzel.. 3570 kişi izledi