Kedilerde Pire Tasması Kullanımı

06.10.2016 19:30

Kedinize bu süreçte, tasmaya alışması için biraz zaman tanımanız gerekebilir...

Pire tasması isminden de anlaşılacağı gibi kedilerdeki dış parazitleri kovalamak için kullanılan bir yoldur. Kedinize bir pire tasması aldınız ve taktınız… Tasmayı takmanızın ardından bir süre kedinizin yanında durmanız iyi olacaktır çünkü kediniz belki tasmadan pek hoşlanmayacak ve onu çıkarayım derken tasma iyiden iyiye boğazına dolanacak... İşte bu gibi durumları engellemek için tasma kullanımının ilk dakikalarında minik dostunuza göz kulak olmanız yerinde olacaktır. Bunun yanı sıra pire tasmaları pireleri kaçırmak adına fosfor bazlı bazı kimyasal maddeler içerirler ve yenildiği takdirde kedilerde zehirlenmeler görülebilir.

Başka bir olası durum da, kediniz tasmayı çıkarayım derken tasmanın yine boynuna ya da ağzına dolanması sonucunda karşılaşılan çene çıkıkları... Bu durum da en az zehirlenmeler kadar tehlikeli olacaktır. Eğer kediniz alışmakta zorlanıyorsa vazgeçmeniz daha doğru olacaktır...

Belki de kediniz taktığınız tasmaya hiç bir şekilde karşı koymayacaktır, bu durumda da ne mutlu size... Yine de veteriner hekimlerin de tavsiye ettiği gibi, en güvenilir yol pire kovucu damlalardır. Evden dışarı çıkmayan kediniz için pire sorunu önemli değildir. Ancak sokağa çıkan bir kedinin sahibi olduğunu belirtmek için, tasma takılması gereklidir. Unutulmaması gereken şey ise kediniz henüz 3 aylık olmamışsa tasma takılmamasıdır.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi egitilir mi? :)
kedi egitilir mi? :) 3168 kişi izledi