Kedilerde Tırnak Bakımı

16.09.2016 19:16

Kedilerin tırnakları kesilir mi? Gelin birlikte öğrenelim...

Kedilerinizin tırnaklarını kesmeden evvel ilk olarak onun rahat edeceği bir ortam hazırlamanız gerekir. Kedinizin uyuduğu sırada ya da onu kucağınızda tutarken tırnaklarını kesebilirsiniz.

Kedilerin tırnakları bakıldığında bir kuş gagasını andırır. Eğimli yapıları yönünden gagayla benzerlik gösterir. Kedilerin tırnakları kesilirken yalnızca ölü dokunun kesildiğine dikkat etmek gerekir. Tıpkı bizlerin tırnaklarında da olduğu gibi canlı dokuyu kesmek kanamalara ve acıya neden olur.

Tırnakları beyaz renkli kedilerde bu ölü doku kolaylıkla ayırt edilebilir. Tırnakların, canlı dokunun birkaç milim ilerisinden kesilmesi gerekir. Ancak siyah renkli kedilerde ölü doku ve canlı dokunun birbirinden ayrılması zorlaşabilir. Bu yüzden koyu renkli kedilerde tırnak kesimi sırasında iki kat dikkat edilmesi gerekir. Kedinizin tırnağı kesilirken bir kanama veya kesik yaşanması bir daha ki sefere tırnaklarının kesilmesini istememesine yol açabilir.

Kedilerde tırnakların uzama süresi kediden kediye farklılık göstermektedir. Normal sürede uzayan tırnakları ayda bir kesmek yeterli olacaktır. Kedinizin tırnaklarını keseceğiniz zaman özel bir makas tercih etmenize gerek yoktur. Kediler, köpekler kadar güçlü tırnaklara sahip olmadıklarından tırnaklarının kesilmesi de oldukça kolaydır.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

hepsi birbirinden güzel..
hepsi birbirinden güzel.. 3557 kişi izledi