Kedilere Soya Sütü Verilebilir Mi?

03.02.2017 19:14

Soya sütü laktoz içermemesi sebebiyle kediler için uygun bir besin maddesidir...

İlk olarak yazımıza soya sütünün nasıl bir besin olduğunu kısa şekilde anlatarak başlayalım. Soya sütü hayvansal bir gıda değil ve isminden de anlaşıldığı üzere soya fasulyesinden elde ediliyor. Soya sütü, besin değerleri bakımından inek sütüne yakın olması sebebi ile inek sütüne alternatif olarak insanlar tarafından da tüketilebiliyor.

Soya sütünün kediler için uygun bir besin maddesi olmasının bir diğer sebebi de laktoz içermiyor oluşu. Buna karşılık besin değerleri de tıpkı inek sütü kadar yüksek. Dolayısıyla kedinize süt vermek isterseniz tercihinizi soya sütünden yana kullanmanız dostunuzun sindirim sistemi sağlığı açısından da daha uygun olacaktır.

Yine son bir uyarıda bulunmadan yazımızı bitirmeyelim; Her ne kadar soya sütü laktoz içermiyor desek de sindirim sistemi soya sütüne karşı hassas olan kediler de yok değil. Bu sebeple kedinize ilk olarak ufak bir miktar soya sütü verebilir ve sonrasında herhangi olumsuz bir reaksiyonla karşılaşmadığınız takdirde soya sütünü vermeye devam edebilirsiniz. İdeal olan ise rutin diyetine ek olarak haftada 2-3 defa az miktarlarda soya sütünü kedinize vermenizdir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

tanrı hata yapmaz!!!
tanrı hata yapmaz!!! 3448 kişi izledi