Kedileri Kısırlaştırmak Yararlı mı?

14.12.2016 19:37

Kedilerde kısırlaştırma en yaygın operasyonlardan biri ve yararları var.

Dünyada en çok beslenen evcil hayvanlar kediler olarak biliniyor. Evde beslenen kedilerin sayısı yüz milyonlarla ifade edilirken, şehir sokaklarında yaşamaya çalışan kedilerin sayısı tahmin edersiniz ki çok daha fazla. Durum böyle olunca, kedi nüfusunu kontrol edebilmek, sokaklarda aç kalan, yaralanan, sakat halde hayatına devam etmek zorunda kalan ve maalesef trafik kazaları sonucu ölen kedilerin sayısını azaltabilmek amacıyla kısırlaştırma uygulanıyor.

Kedilerde kısırlaştırmanın doğum kontrolü dışında da birçok yararı var.


Kediler evlerine daha sadık oluyorlar:
Kediler belli dönemlerde evden kaçmaya çalışıyorlar. Bu davranışın en önemli nedeni üreme dönemleri. Evden kaçan kedilerin kaza geçirme ya da kaybolma ihtimaline karşı kısırlaştırma, kedilerin evden kaçma oranı ciddi oranda azalıyor.

Genital rahatsızlıklar: Kedilerde görülen rahim, yumurtalık ve meme kanseri riski kısırlaştırma sayesinde ortadan kalkıyor.

Ev kedilerinin yavrulaması: Evde beslenilen kedilerin hamile kalması, doğacak olan yavruların tümünü evde beslemek gibi bir duruma yol açıyor. Annesinden ayrılan ya da sokağa bırakılan yavruların hayatta kalması çok zor. Kısırlaştırma yöntemiyle bu gibi üzücü durumların da önüne geçilmiş oluyor.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

cok egleniyorlar:))
cok egleniyorlar:)) 3664 kişi izledi