Kedilerin Kalbi Dakikada Kaç Kez Atar?

21.07.2016 18:49

Kedilerin kalp atışları insanlara kıyasla oldukça hızlıdır...

Kedilerin kalbi sol ve sağ olmak üzere iki bölümden oluşur ve her iki bölümde de kalp kapakçıkları bulunur. Kalbe kan bu kapakçıklar sayesinde dolar ve damarlara giden kan da yine kapakçıklarla pompalanır. Kalbin damatlara kan pompalamasıyla kana oksijen gider ve bu sayede kedilerin kanındaki karbon monoksit temizlenmiş olur. Sağlıklı bir kedinin kalbi dakikada 100-200 kez atar. Kedilerin nabız sayısı aktivite durumlarına ve yaşlarına göre farklılık gösterebilir.

Kedilerde pek çok kalp hastalığına rastlanabiliyor ve kalp hastalıkları kedilerin ölüm nedenleri arasında ne yazık ki ilk sıralarda yer alıyor. Özellikle de son senelerde ev kedilerinin kısırlaştırılma ve hareketsizlik sebebi ile daha kilolu hale gelmeleri kalp rahatsızlıklarının da artmasına yol açıyor.

Oysaki kısırlaştırılmış veya kısırlaştırılmamış kedileri kendi fiziksel durumlarına uygun olarak beslemek ve her gün oyun oynayarak gereksinimleri olan egzersizi yapmasını sağlamak, obezite hastalığının ortaya çıkmasını engellemek için yeterli olacaktır. Kedinizin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesini istiyorsanız ona kilo aldırmamanız gerektiğini hiçbir zaman unutmamalısınız.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

tanrı hata yapmaz!!!
tanrı hata yapmaz!!! 3430 kişi izledi