"Kedimi Nasıl Cezalandırmalıyım?"

17.08.2016 20:15

Kedileri cezalandırmak aslında doğru bir davranış değildir...

Kediler ev hayatına uyumlu hayvanlardır. Örneğin bir kez tuvaletinin yerini öğrendikten sonra çok olağanüstü bir durum olmadıktan ya da sağlık sorunu yaşamadıktan sonra tuvaletinin dışına asla ne çiş ne de kaka yapmazlar. Mama kaplarının yerini bilirler. Kısacası kediler ev yaşamında pek fazla sorun çıkartmazlar. Ev yaşamına uyum sağlamaları için ekstra bir eğitim verilmesine de gerek yoktur.

Kedileri cezalandırmak doğru değildir

‘Cezalandırma’ kedilerin eğitiminde yer alan bir yöntem değildir. Özellikle de kedilerin, sergiledikleri mobilyaları tırmalama gibi içgüdüsel davranışlar sebebiyle cezalandırılmaları kesinlikle çok hatalı bir davranıştır. Bu sebeple aslında kedimi nasıl cezalandırmalıyım sorusu baştan yanlış bir sorudur.

Yine de kedini, bazı istemediğiniz davranışları sergilediğinde, durdurmak için sprey kullanabilirsiniz. Kediler spreylerden hiç hoşlanmazlar ve içerisine su dolduracağınız bir sprey şişesi kedinizi acil durumlarda durdurmanızda size yardımcı olabilir. Bu arada şunu da belirtmeden geçmeyelim; sprey yöntemini de sık sık kullanmanız uzmanlar tarafından tavsiye edilmiyor.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

tanrı hata yapmaz!!!
tanrı hata yapmaz!!! 3424 kişi izledi