Kedimizi Tırmalama Tahtasına Nasıl Alıştırabiliriz?

27.10.2016 23:14

Tırmalama tahtası, yavru kedilerin kas ve kemik gelişimi açısından da oldukça önemlidir...

Evde kedi besleyen kişilerin en çok şikayet ettikleri konulardan birisi de tırmalamadır. Kediler içgüdüleri gereği tırmalama eğilimine sahiptir. Dış dünyada yaşayan kediler binalara ve ağaçlara tırmanarak bu ihtiyaçlarını karşılayabilirler fakat ev kedileri bu gereksinimlerini istediklerini ölçüde karşılayamazlar. Bu noktada onlar için geliştirilen tırmalama tahtaları devreye girer.

Kedilerin tırmalama tahtasına alıştırma süreçleri yavruluk döneminde başlamalıdır. Çünkü tırmalama tahtası yavru kedilerin kemik ve kas gelişimlerini doğrudan etkiler. Bu kadar faydası olan bu tahtaya kedileri alıştırmak ise bir hayli zorlu bir iştir. Kedinizi tırmalama tahtasına alıştırma sırasında sakin ve sabırlı olmanız gerekir.

Kedinizi tırmalama tahtasına alıştırmak için bu tahtayı ona cazip kılmanız gerekebilir. Tırmalama tahtasının üzerine asacağınız bir oyuncak sayesinde kedinizin tırmanmasını sağlayabilirsiniz. Bir zaman sonra o tahtanın üzerinde herhangi bir şey asılı olmadan da kediniz orada bir şey olduğunu düşünerek tırmanmaya çalıştığını göreceksiniz.

Tırmalama tahtası kediler için eğlenceli bir oyun olmanın yanı sıra gelişimleri içinde de oldukça önemli bir yere sahiptir. Kediniz yavruyken tırmalama tahtasını kullanmaya başlamanız onun kas ve kemik gelişimi açısından oldukça iyi olacaktır. Bu sayede kediniz pençelerini ve patilerini nasıl kullanması gerektiğini daha kolay öğrenecektir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

tanrı hata yapmaz!!!
tanrı hata yapmaz!!! 3625 kişi izledi