Kedimizin Mobilyaları Tırmalamasını Nasıl Önleriz?

07.02.2017 19:39

Bunun içgüdüsel bir davranış olduğunu ve cezalandırılmaması gerektiğini unutmayın...

Kedilerimizi hepimiz çok seviyoruz. Onlar bizim altın kalpli sevimli tüy yumaklarımız… Ancak keşke bir de evdeki eşyaları tırmalamaktan vazgeçseler değil mi? Bu konuda bazen çok öfkelendiğinizi tahmin edebiliyoruz fakat kedilerin bunu bizleri kızdırmak için değil içgüdüsel olarak yaptıklarını asla unutmayın. O sebeple minik dostlarınızı cezalandırmak yerine bu problemi yaratıcı bazı çözümlerle halletmeye çalışmak en doğrusu… Bizler de sizlere yardımcı olmak ve koltuk, kanepelerinizin yeni gibi kalmasını sağlamak adına birkaç fikir ürettik.

• Eğer kediniz tırmalamak için kendine evde belirli bir eşya seçiyorsa, o eşyayı bir çarşaf, alüminyum folyo, hatta çift taraflı bir yapıştırıcı bant ile kaplayabilirsiniz. Bu şekilde dostunuza o eşyanın tırmalanmak için değil, başka bir amaçla kullanıldığı mesajını vermiş olursunuz.

• Eğer bu yöntem işe yaramadıysa ya da tırmalanan eşya herhangi bir şeyle kaplanamayacak kadar büyükse o zaman kedinizin tırmalama tahtasını bu eşyanın yakınında bir yerlere yerleştirerek yine aynı mesajı verebilirsiniz.

• Kedinizin tırmalama tahtasının yeterince ağır, sağlam ve geniş olduğunun da emin olmalısınız. Aksi halde kedinizin üzerine düşebilir ve istenmeyen kazalara yol açabilir.

• Tırmalama tahtasının düşme riskine karşın yatay tırmalama yüzeylerinden de satın alabilirsiniz.

• Satın aldığınız tırmalama aparatının kedinizin ihtiyaçlarını tam olarak karşıladığından da emin olmalısınız. Zira kediler tırmalamaktan öte yırtıp, parçalayabilecekleri eşyaları tercih ederler. Sonra da yaptıkları işe bakıp kendileriyle gurur duyma gibi bir huyları da vardır…

• Eğer kediniz hiçbir şekilde eşyaları tırmalamaktan vazgeçmiyorsa kedinizin o eşyanın bulunduğu odaya girmesini yasaklayabilirsiniz. Özellikle siz evde olmadığınız ve kedinizi uyaramadığınız zamanlarda…

• Veteriner hekiminizden kedinizin tırnaklarını nasıl kesmeniz gerektiği hakkında bilgi alabilirsiniz. Tırnakları sivri olmazsa eşyalara da çok fazla zarar veremezler.

• Son bir tavsiye de hemen pes etmemeniz. Kediler inatçı hayvanlardır ve eğer öğretmeye çalıştığınız şeyleri hemen uygulamayı reddediyorlarsa onlara biraz zaman tanıyarak ve denemeye devam ederek bir süre sonra istediğiniz sonucu alabilirsiniz…
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar