Kedisevelerin Kabusu: Kedi Tüyü Alerjisi

20.01.2017 23:52

Kedi tüyü alerjisinin sebepleri nelerdir?

Kedi alerjisi kediseverler için adeta bir kabustur. Öpmek, sarılmak, minik dostlarıyla oyunlar oynamak isterler fakat bu ne yazık ki sonrasında gözlerinin akmasına, burunlarının kaşınmasına, hatta bazı durumlarda hastanelere taşınmalarına dahi sebep olur. Peki, neden insanlar kedilere karşı alerji geliştirirler? Bunun elbette ki yalnızca tek bir yanıtı yok. Ancak kedi alerjisinin sebeplerinin başında genetik faktörlerin geldiği bilinmekte…

Kedi tüylerine karşı gelişen alerjilerin bir numaraları sebebi ne yazık ki kalıtsal faktörler. Örneğin annesi alerji yaşayan bir çocuğun alerji yaşaması oldukça yüksek bir ihtimal… Anne ve babasında kedi alerjisi bulunan çocukların da ileriki dönemlerde aynı alerjiyi yaşama olasılığı ise %80 civarında. Bunun yanı sıra çevresel faktörler de bireylerin alerji yaşama olasılıklarını artırabiliyor. Kedi alerjisi çoğunlukla ufak yaştaki çocuklarda görülüyor. Eğer çocuğunuz 12-14 yaşına kadar herhangi bir alerjik reaksiyon göstermediyse, bu yaştan sonra kedi alerjisi yaşama olasılığı da yok denecek kadar az.

Kedi tüyüne alerjisi olan ancak buna rağmen kedilerden kopamayan kişiler için piyasada hayatlarını kolaylaştıracak bazı ürünler de bulunuyor. Bu ürünler kedinin tüyleri üzerine sıkılıyor ve bu şekilde hayvanın salgıladığı alerjen miktarı da düşürülüyor. Siz de kedi tüyü alerjisinden şikayetçiyseniz bu ürünler satın almayı deneyebilirsiniz.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar