Uyuz Hastalığı Kedilerde Nasıl Bulaşır?

05.10.2016 23:08

Kedilerde görülen uyuz hastalığının bulaşma yollarını inceledik...

Uyuz hastalığının bulaşması direkt temas yolu ile veya parazitin bulaşmış olduğu hayvana ait eşyaların kullanılması ile olmaktadır. Uyuz hastalığı ne yazık ki çok kolay ve hızlı yayılabilen bir hastalıktır. Bir türden başka bir türe bulaşabilen tek uyuz cinsi vücut uyuzu olarak bilinen sarcoptes’dir.

Yayılmanın şiddeti ve hızı ortam koşullarına bağlıdır. Mevsimsel koşullar ve sıcaklık ile bir arada bulunan hayvanların sayısı bulaşma hızını artırabilmekte ve azaltabilmektedir. Uyuz hastalığı daha az güneş alan ve daha nemli yerlerde çok daha hızlı bir şekilde ve daha etkili olarak gelişir.

Uyuz hastalığına sebebiyet veren böceğin türüne göre baş, vücut ya da kulakta üreyerek deride deformasyona neden olurlar. Bu belirtileri ortaya çıkaran neden, uyuz parazitlerinin hızlı bir şekilde üreyip çıkardıkları alerjik ve kimyasal maddelerdir. Bu maddeler deride kaşıntı ve yanma yaparlar. Daha sonra tüy dökülmeleri ve kızarıklık, ardından ise deride kabuklaşma görülür. Uyuz hastalığının nedeni olan uyuz paraziti hayvandan hayvana geçer ve ölümcül olabilir. İnsanlara bulaşan cinsleri ise kısa süreli lezyonlara neden olurlar.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar