Yavru Kedilerde Beslenme

11.11.2016 21:11

Yavru kediler ne yer, nasıl beslenmelidir?

Özellikle hayvanların yavrularının beslenmesinde hemen akla gelen ilk şey inek sütüdür. Ancak yavru kediler için inek sütü pek besleyici değildir ve ishale yol açar. Eğer 1 aylık ya da daha ufak bir yavru kediyi sahiplendiyseniz, ona annesinin verdiği kaliteye yakın bir süt vermelisiniz. Bu sütü de sadece kendiniz hazırlayabilirsiniz. Evcil hayvan mağazalarında ya da veteriner kliniklerinde yavru kediler için kullanılan süt tozlarından faydalanabilirsiniz. Aynı dükkanlarda satılan biberon setlerinden de almanız gerekecektir. Eğer biberon satılmıyorsa iğnesi çıkarılmış şırınga yardımıyla da besleyebilirsiniz. Her ikisi de bulunmuyorsa yavrunuzu beslemek için keçi sütü en ideal seçenek olacaktır.

Biberonu ve süt tozunu aldığınızda, biberonun ağızlığını dikkatlice inceleyin. Ağzının nasıl açıldığı çok önemlidir. Ağızlığın en üst kısmına, makas ya da bıçakla bir "X" işareti çizerek kesin. Eğer ağızlığın ucundaki delik fazla küçük olursa, yavru sütü zorlukla içecek ve çabucak yorulacaktır. Delik büyük olursa da, kediniz gerekenden fazla emerek boğulma tehlikesi atlatabilir. Almış olduğunuz süt tozunu süt ile beraber hazırlayın. Yavrunuzu başı biraz yukarıda olacak biçimde bir eğimle, eliniz üzerinde sırtüstü yatar vaziyette tutun. Diğer bir elinizle de biberonu tutarak beslemeye çalışın. Biberon biraz eğimle tutulmalı fakat özellikle şırınga kullanırken çok daha dikkatli olunmalıdır; Kontrolü elden bırakırsanız yavrunuz boğulabilir.

Ortalama bir yavru kedinin günlük süt ihtiyacı vücut ağırlığı ile orantılıdır. Bu sebeple vücut ağırlığını takip etmenizde fayda var. Ağırlıklarının her 100 gramı için ihtiyaçları 30ml'dir. 3 haftalık ve daha büyük kedilerin 6 ile 8 saatte bir beslenmesi gerekmektedir. Doyup doymadıklarını karınlarındaki şişlikten anlayabilirsiniz.
4 - 5 haftadan daha büyük yavru kedilerin bundan sonrasında süte ihtiyaçları yoktur. Yavaş yavaş yaş ya da kuru mamalarla beslenmeye başlayabilirler. Fakat bu mamaları yemekte halen güçlük çekiyorlarsa, mamaları bir blendır'dan geçirebilir ya da biraz ezebilirsiniz. Kedinizin mamasını uzun süre dışarıda bekletmemeye özen gösterin. Dışarı çıkarmanızın ardından mama eğer soğuksa ısınmasını bekleyin, değilse kedinizi vakit kaybetmeden besleyin. Bu süre zarfının ardından kediler, artık hemen hemen her türlü yiyeceği yemeye başlayabilirler.

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

tanrı hata yapmaz!!!
tanrı hata yapmaz!!! 3473 kişi izledi