Çıplak Kör Fareler

18.10.2016 19:46

Karşınızda muhteşem hayvan "Çıplak Kör Fare"...

Bilim insanlarının şu aralar ilgi odağı haline gelen çıplak ve kör farelerin inanılmaz özelliklerinin sizi de bir hayli şaşırtacağından eminiz. Bilimsel araştırmalara konu olmaları nedeniyle, kendilerini biraz daha yakından tanıma şansı yakaladığımız çıplak fareler, toprak altında yaşam süren canlılardır.

Çıplak kör fareler 20 ile 300 üyeden oluşan koloniler halinde yaşıyorlar. Bu ilginç memelilerin arı ve karıncalarda olduğu gibi grup lideri olan bir “kraliçesi” var. Yalnızca az sayıda erkek kraliçe ile çiftleşebiliyor. Diğerlerinin tümü yavrularla ilgileniyor, grubu koruyor ve çalışıyor. Kraliçe fare 70 ile 80 günde bir yavruluyor. Diğer hayvanlardan yapı olarak daha iri olduğu için kolayca ayırt edilebiliyor. Belirgin meme uçlarına sahip çıplak kör farenin rahminde birçok yavruyu birden taşıyabilmesi için de kavisli bir omurgası var. Hamileliği sırasında karnı uzunlamasına büyüyor. Bu şekilde dar tünellerde bile hareket kabiliyetini koruyabiliyor.

Çıplak kör fareler titreşimden ve sesten hoşlanmıyorlar. Bu sebeple Osnabrück’te bulunan hayvanat bahçesinde olduğu gibi ses geçirmeyen ayrı bir bölmede bakılıyorlar. Neredeyse tamamıyla kör olduklarından dolayı ışığa ihtiyaç duymuyorlar. Dişlerinin güzel olduğu pek söylenemez fakat oldukça kullanışlı. Çıplak kör fare, çöllerin sert zemininde yuva kazmak adına ömrü boyunca büyüyen ve bir hayli kesici olan dişlerini bir ekskavatör gibi kullanıyor. Bu esnada ağız boşluğunu derisiyle kapatarak kir girmesini engelliyor. Üstelik bu hayvanlar iki dişini de birbirinden bağımsız şekilde hareket ettirebiliyorlar. Çıplak kör fareler bir kuş cıvıldamasını andıran 18 farklı ses kullanarak iletişim kurabiliyor.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi egitilir mi? :)
kedi egitilir mi? :) 3278 kişi izledi