Dişi Hamsterlarda Görülen Hamilelik Belirtileri

18.01.2017 21:32

Hamsterların gebelik süresi 16 gün sürmektedir...

Dişi hamsterlar 4 günlük aralıklarla çiftleşmeye hazır hale gelirler ve kızgınlık dönemleri de yine 4 gün sürer. Hamsterlar çok sık çiftleşerek çok sayıda yavru dünyaya getirebilirler. Bu hayvanların gebelik süreleri ise sadece 16 gündür. Bu süre kimisi için çok kısa gelse de, hamsterların ortalama yaşam sürelerinin 3 yıl olduğu göz önünde bulundurulduğunda, gayet normal bir gebelik süresi olduğu anlaşılmaktadır. Hamsterlar 3 aylık olmadan asla çiftleştirilmemelidir. Uzmanlar ise hamsterların 6 aylık olduklarında çiftleşmelerinin doğru olduğunu belirtmektedirler.

Eğer dişi hamsterınız çiftleştiyse bir süre sonra gebe olup olmadığını kendiniz de kolayca anlayabilirsiniz. Dişi hamsterınızın hamilelik belirtileri çok kısa bir süre içinde ortaya çıkmaya başlayacaktır. Bu belirtiler ise şu şekildedir;

• Memelerde şişme
• Daha fazla uyuma
• Daha çok yeme
• Talaşları toplama
• Kendisine dokunulmasını engelleme

Dişi hamsterlar çiftleşme dönemleri haricinde erkek hamsterlarla aynı kafes içerisinde yaşamak istemezler. Hamilelik dönemlerinde de iki cinsin kavga etmemesi adına kafeslerin ayrılması en doğrusu olacaktır. Aksi takdirde ölümle dahi sonuçlanabilecek kavgaların yaşanması oldukça olasıdır. Uzmanlar yavruların doğumunun ardından da erkek ve dişi hamsterların ayrı kafeslerde tutulmamalarını önermektedir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

cok egleniyorlar:))
cok egleniyorlar:)) 3518 kişi izledi