Dişi ve Erkek Hamster Nasıl Tanıştırılır?

23.03.2017 12:04

Kavgalar neden çıkar? Dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

• Eğer hamsterınız bir başka hamster ile yaşamayı sevmeyen bir tür ise onun yalnız yaşamasına izin vermeniz çok daha doğru olacaktır. Örneğin, Syrian hamsterlar kendi bölgelerini koruyan ve başka hamsterların bölgelerine girmesinden asla hoşlanmayan bir tür olduğundan Syrian hamster türü minik dostunuzu bu konuda zorlamanız pek doğru bir tercih olmaz.

• Eğer hamsterınız bölgeci bir tür değilse ve ona bir eş getirmek istiyorsanız ilk olarak dişi hamsterı erkek hamsterın kafesine koyun ve bir süre birbirlerine nasıl davrandıklarını gözleyin. Dişiler erkeklerden daha agresif olduğu için dişi hamsterı erkek hamsterın kafesine koymanız çok daha doğru olacaktır. Bu şekilde dişi hamster kendi bölgesinin işgal edildiğini düşünmeyecek, erkek hamster da kendi alanında bulunduğu için daha rahat hissedecektir. İlk başlarda ufak kavgalar yaşanabilir ancak bu kavgalar bitmiyorsa ya da tek taraflı olarak devam ediyorsa dişiyi kafesten alarak kendisine ait olan kafese koymanız doğru olacaktır.

• Dişi ve erkek hamsterın bu tanışmada kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamanın bir diğer yolu da, bu buluşmayı ikisine de ait olmayan, daha önce hiç kullanılmamış bir kafeste gerçekleştirmektir. Bazı durumlarda bölge işgali yüzünden çıkan kavgalar çiftleşmeyi bu minik canlılara unutturabilir. Eğer iki tarafa da ait olmayan bir alan yaratırsanız bu kavgaların da önüne geçmiş olursunuz. Tanışma kafesine birkaç sevilen atıştırmalık bırakmak da gerginliklerin yaşanmasını engelleyecektir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da dişi ve erkek hamsterın kafese aynı anda bırakılması gerektiğidir. Eğer ikisinden biri önce konulursa diğerinin sonradan gelişi bölge işgali olarak algılanabilir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

alaylılar:)
alaylılar:) 3387 kişi izledi