Hamster Yavruları Ne Zaman Sütten Kesilir?

07.12.2016 23:59

Yavrular hamsterlar kısa süre içinde sütten kesilirler ve kendi başlarına yaşayabilecek hale gelirler...

Sevimli, minik kemirgen hamsterlar memeli hayvanlardır ve doğurarak çoğalırlar. Hamsterlar ortalama 6 haftalıkken ergenlik dönemine girerler. Bu kadar erken ergenlik dönemine girmelerinin nedeni ise bu hayvanlarının yaşam süresinin oldukça kısa olmasıdır. Hamsterları 4 aylık olmadan önce çiftleştirmek kesinlikle doğru bir şey değildir. Bu sebeple zaten kalabalık halde yaşamaktan hoşlanmayan hamsterların tek başlarına ve özgür şekilde bir kafes içerisinde yaşaması en uygun olanıdır.

Dişi hamsterlar 4 günde bir kızgınlık gösterirler ve Mart ayından Ekim ayına kadar olan süre boyunca ürerler. Dişi hamsterlar üremeye uygun olmadıkları zamanlarda erkek hamsterlar ile bir araya konulurlarsa erkelere saldırırlar ve bazı zamanlarda bu kavgalar çok ciddi boyutlarda olabilir, hatta erkek hamsterın hayatını kaybetmesine dahi yol açabilir. Bu sebeple üreme dönemleri haricinde erkek ve dişi hamsterları kesinlikle bir arada tutmamak gerekir.

Hamsterların gebelik süresi 15-18 gün arasındadır ve bu sürecin sonunda 1-16 arasında yavruyu dünyaya getirirler. Çoğunlukla yavruların sayısı 7’dir ancak hamsterlar çok sayıda doğurabilen canlılar olduklarından çiftleştirilirken bu durum mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır ve doğan yavrulara nasıl bakılacağı da dikkatlice düşünülmelidir.

Hamster yavruları ortalama üç hafta sonra sütten kesilirler ve dört haftalık yani bir aylık olduklarında kendilerine bakabilecek duruma gelirler. Bu süreçten sonra hamster yavrularını annelerinden ayırmak ve başka bir kafese almak gerekir. Şunu da bir kez daha belirtmeden geçmeyelim; Hamsterlar tek yaşamayı seven canlılardır ve yavruları topluca bir kafes içerisinde koymanız, hele de erkek ve dişi yavruları aynı kafese koymanız sert hatta ölümle dahi sonuçlanabilecek kavgalara sebep olabilir!
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

cok egleniyorlar:))
cok egleniyorlar:)) 3633 kişi izledi