Hamsterlar Aşı Olur Mu?

01.08.2016 23:43

Hamsterların kedi ve köpekler gibi düzenli aşı olmalarına gerek yoktur...

Hamsterlar son dönemde gittikçe popülerleşen kemirgen bir ev hayvanı ve birçok kişi bir hamster sahiplenmeden önce bu minik canlılara aşı yapılması gerekip gerekmediğini merak ediyor. Ancak bu minik kemirgenlere aşı yapılmıyor. Yani bir hamster sahiplendiğinizde aşı yaptırmanıza gerek yok.

Yine pek çok kişinin kafasını kurcalayan konulardan bir tanesi de hamsterların kuduz olup olmadığı… Ancak kafeste beslenen ve evden dışarı çıkmayan bu küçük kemirgenlerin kuduz mikrobu ile karşılaşma ihtimalleri yok denebilecek kadar az, dolayısıyla beslediğiniz hamsterın kuduz olabileceğine dair bir kuşku duymanıza gerek yok. Bunun yanı sıra, hamsterlar kuduz mikrobunu vücutlarında barındırmazlar, yani bir hamsterın kuduz taşıyıcısı olması mümkün değildir.

Evet, az önce de belirttiğimiz üzere, hamsterların aşı gibi bir ihtiyaçları yok ancak bu, hamsterların bakımları için veteriner kliniğine gitmeleri gerekmediği anlamını da taşımıyor. Zira minik dostunuzun sağlıklı ve uzun bir yaşam sürebilmesini istiyorsanız periyodik olarak veteriner hekim kontrollerini mutlaka yaptırmalısınız.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

hepsi birbirinden güzel..
hepsi birbirinden güzel.. 3467 kişi izledi