Hamsterlar Eğitilebilir Mi?

23.08.2016 19:21

Eğer bu iş için yeterli sabrınız varsa neden olmasın?

Minik, sevimli kemirgen hamsterlar zaman geçtikçe çok daha fazla kişinin beslemeyi, birlikte yaşamayı tercih ettiği evcil hayvanlardan biri haline geliyor. Bunda elbette ki hamster bakımının köpek, kedi gibi diğer evcil hayvanlara kıyasla daha kolay olmasının da rolü çok büyük. Hamsterlar ile ilgili olarak en çok sorulan iki sorudan biri “Hamsterlar kaç sene yaşar” olurken, bir diğeri de “Hamsterlar eğitilebilir mi?” sorusudur. Hamsterlar ne yazık ki kısa yaşayan canlılar olduğu için her şeyden önce bu minik canlıları eğitmek için çok fazla zamanınız olmayacağını bilmelisiniz…

“Hamsterlar eğitilebilir mi?” sorusunun yanıtı ‘Evet’ ancak hamsterların eğitimi neticesinde mucizeler beklemek de pek doğru değil. Zira sevimli dostlarımız hamsterler yalnızca belirli şeyleri öğrenebilme kapasitesine sahipler ve bunun için de sabırlı davranmak ve çok tekrar yapmak gerekli.

Hamsterların eğitimi konusunda bu ufaklıkların yemeğe olan düşkünlüklerinden yararlanabilirsiniz. Yemek yemeyi oldukça seven hamsterlara istediğiniz bir hareketi yaptıklarında birkaç kez üst üste en sevdiği yiyecekten verirseniz o hareketi yaptığında sevdiği yiyeceğin verileceğine şartlanan hamster da aynı hareketi tekrarlayacaktır. Hamsterınıza kafesine girip çıkmayı da aynı yöntemle, yani yiyecek verme yöntemiyle kolaylıkla öğretebilirsiniz. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi minik dostunuzun bunları öğrenebilmesi için sabırla aynı eğitimi pek çok kez tekrarlamanız gerekebilir.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar