Hamsterlar Et Yer Mi?

01.02.2017 18:50

Bu soruya net bir cevap vermek ne yazık ki henüz mümkün değil...

Minik hamsterlar o ufacık cüsselerinden beklenmeyecek kadar fazla yiyebilen obur canlılardır. Sanıldığı gibi ot obur bir canlı olmayan hamsterlar kelimenin tam anlamıyla ne bulurlarsa yiyebilirler. Hamsterların et yiyip yemedikleri ise halen daha tartışmalı bir konu. Bir kısım hamster yetiştiricisi ise hamsterlara et vermenin bu minik canlılarda yamyamlığa yol açarak birbirlerini yemelerine sebep olabileceği görüşünde. Ancak bir kısım hamster yetiştiricisi de hamsterlara et verdiklerini ve bunun sonrasında bu obur kemirgenlerin yamyamlık gibi bir davranış sergilemediklerini savunuyor. Kısacası hamsterlar et yer mi yemez mi sorusunun halen daha net bir yanıtı yok.

Konu her ne kadar tartışmalı olsa da genel kanı haftada bir ya da iki kez hamsterlara et vermenin zararlı olmayacağı yönünde. Özellikle de hamile ve hasta hamsterlara tavuk ya da sığır eti verilebiliyor. Bunun yanı sıra yaş köpek mamaları da hamsterlara verilebilecek besinler arasında. Ancak et yemenin hamsterlar için bir “olmazsa olmaz” olmadığını da belirtelim. Zira bu minik canlılar et yemeden de gayet sağlıklı şekilde yaşayabiliyorlar.

Hamsterınıza et yedirmek istemiyorsanız, dostunuzun protein ihtiyacını yumurta ile de karşılayabilirsiniz. Yine haftada en fazla iki kez olmak üzere hamsterınıza pişirilmiş yumurta sarısı vererek değişik bir tat denemesini sağlayabilirsiniz.
 

CoolPetZ TV'de Öne Çıkanlar

kedi egitilir mi? :)
kedi egitilir mi? :) 3321 kişi izledi